Dünya Anadil Günü

Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
ŞIRNAK (AA) - Silopi ilçesinde "Dünya Anadil Günü" nedeniyle yürüyüş yapıldı.Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der) üyeleri dernek...

ŞIRNAK (AA) - Silopi ilçesinde " Dünya Anadil Günü" nedeniyle yürüyüş yapıldı.

Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der) üyeleri dernek binasın önünden Sanat Sokağı'na kadar yürüdü.

Kalabalık grup adına açıklama yapan Silopi Eğitim -Sen Yürütme Kurul üyesi Selahattin Güneş,  21 Şubat Dünya Anadil Gününün kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacı Birleşmiş Milletler Eğitim ve Kültür Örgütü tarafından 2000 yılında kutlamaya başladığını söyledi.

UNESCO verilerine göre dünya üzerinde 2 bin 500 dilin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten Güneş, bu sayının Türkiye 'de 18 olduğunu ifade etti.

Güneş şunları kaydetti:

"Bir ülke için önemli olan, ekonomik ve toplumsal başarı sağlamak kadar, dilsel ve kültürel zenginliklerin nesilden nesile aktarılmasının imkanlarını yaratmaktır. Ancak bu başarıldığı zaman gerçek anlamda toplumsal ve kültürel gelişme, ilerleme sağlanabilir. 'Dünya Anadili Günü'nü kutluyor, farklı anadili ve kültürlerin özgürce yaşaması ve gelişmesinin önündeki bütün yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz." 

 

Açıklamanın ardından grup dağıldı.