Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü
Dünya Otizm Farkındalık Günü
 ŞIRNAK (AA) - Silopi ilçesinde kokuya duyarlı olan otizm hastası özel bir rehabilitasyon merkezinde 6 yıldır başarılı şekilde tedavi ediliyor. Küçük...

 

ŞIRNAK (AA) - Silopi ilçesinde kokuya duyarlı olan otizm hastası özel bir rehabilitasyon merkezinde 6 yıldır başarılı şekilde tedavi ediliyor.

Küçük yaşlarda otistik teşhisi konulan ve kokulu tümü ürünleri yemeye çalışan Rıdvan Benzer (19), ailesi tarafından ilçedeki bir rehabilitasyon merkezine gönderildi.

Burada görevli öğretmenlerin özel eğitimi sayesinde hastalığı yenmede önemli derecede ilerleme kaydeden Benzer, ailesinin desteğiyle hayata bağlanmayı başardı.

Rehabilitasyon merkezinde görevli öğretmen Abit Abay, yaptığı açıklamada, Rıdvan'nın merkeze geldiği ilk zamanlarda saldırgan davranışlar sergilediğini söyledi.

Rıdvan'nın kokulu maddelere duyarlı olduğunu belirten Abay, "Evde sabun, deterjan ne varsa hepsini yemeye çalışıyordu. Rıdvan merkeze geldiğinde buradaki sabun ve deterjanları kaldırdım. Rıdvan daha sonra  bu duruma alıştı. Artık sabun ve deterjanı ağzına almıyor. Şimdi bundan sonra tedavimiz onun eğitimine yönelik olacaktır. İnşallah ileride daha iyi olacaktır" dedi.

 


  ETİKETLER:

  ŞIRNAK

  ,

  Öğretmen

  ,

  saldırgan