Dünya Tütünsüz Günü

Dünya Tütünsüz Günü
Dünya Tütünsüz Günü
ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.Şehir Stadı yürüyüş parkurunda düzenlen...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından  Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Şehir Stadı yürüyüş parkurunda düzenlen yürüyüşe katılan sağlık çalışanları ve öğrenciler, sık sık sigaranın zararlarına vurgu yapan sloganlar eşiliğinde yürüdü. 

yürüyüş öncesi açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Muhsin Hayyam Elçi , Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyadaki en önemli sağlık sorununun sigara olduğunu söyledi.

Halen dünyada yaklaşık 1 milyar 250 milyon insanın sigara içtiğinin tahmin edildiğini ifade eden Elçi, "Önümüzdeki yüzyılda yaklaşık 1 milyar insanın sigara nedeniyle beklenenden erken dönemde öleceği tahmin edilmektedir" dedi.

Sigaranın zararlarına değinen Elçi, şöyle konuştu:

"Ülkemizde 20 milyon kişi sigara içicisidir ve her yıl yaklaşık 100 bin insanımızı sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle erken yaşta kaybetmekteyiz. Bu trafik kazalarında yitirdiğimiz sayının 20 katıdır. Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Kanser, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Dünyada meydana gelen ölüm olaylarının başında yer almaktadır ve giderek ilk sıraya yerleşme eğilimindedir."