Elektrik kesintilerinin seradaki ürünlere zarar verdiği iddiası

Elektrik kesintilerinin seradaki ürünlere zarar verdiği iddiası
Elektrik kesintilerinin seradaki ürünlere zarar verdiği iddiası
- Şırnak'ın Cizre ilçesinde seracılık yapan Veysel Şık: "Kesintilerden dolayı serada bir günde 300 bin lira zarar oluştu. Bölgedeki elektrik kesintileri sebebiyle yatımlarımız zarara uğruyor"

ŞIRNAK (AA) - Cizre ilçesinde bir adamına ait serada  elektrik kesintileri nedeniyle maddi hasar oluştuğu iddia edildi.

İlçeye bağlı İnci köyünde 10 dönüm alanda sera kuran iş adamı Veysel Şık, yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca sağlanan hibe destekle köyüne 2 yıl önce 800 bin liraya 25 kişinin istihdam edildiği bir sera kurduğunu söyledi.

Şık, bölgede yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle serada yetiştirdikleri biber ve salatalık gibi ürünlerin zarar gördüğünü ileri sürerek, "Kesintilerden dolayı serada bir günde 300 bin lira zarar oluştu. Bölgedeki elektrik kesintileri sebebiyle yatımlarımız zarara uğruyor. İklim şartlarından dolayı elektrik olmayınca soğutma sistemi de çalışmıyor" diye konuştu.

Sera sorumlusu Azam Saday da köyde her gün 4-5 saat elektrik kesintisi olduğunu öne sürdü.

Elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olduklarını savunan Saday, "Fasulyeden, domatese kadar tüm ürünlerimiz yandı. Geçen yıl da elektrik kesintilerinden dolayı büyük çapta hasarımız olmuştu. Elektrik uzun süre gelmeyince ürünleri kurtarmak için seranın etrafındaki naylonları sökmeye başladık. Bu da ürünleri kurtarmaya yetmedi. Kesintiler sürerse bölgedeki tüm seralar zarar görecek" ifadelerini kullandı.