Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- AK Parti Grup Başkanvekili Ünal: "Demirtaş'a cici çocuk muamelesi yapıyorlar. Demirtaş'a bir imaj oluşturuluyor"

ŞIRNAK - AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Demirtaş'a cici çocuk muamelesi yapıyorlar. Demirtaş'a bir imaj oluşturuluyor" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında geldiği Şırnak'ın İdil ilçesinde AK Parti Şırnak milletvekili adayları Arslan Tatar, Adnan Şık, Lezgin Adıyaman, Rizgin Birlik ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Aşan tarafından karşılanan Ünal, Kurtuluş ve Aksoy köylerini ziyaret etti.

Köy ziyaretinin ardından Karalar beldesinde partililerle bir araya gelen Ünal, Türkiye'de 13 yıldan bu yana bir değişim mücadelesinin verildiğini söyledi.

"Türkiye artık amir devletten memur devlete geçiyor. Bu geçişi de artık elit ve seçkin bir kesim değil, bunu bizzat millet kendi eliyle yaptı" diyen Ünal, devletin tek görevinin vatandaşa hizmet etmek olduğunu vurguladı.

Birilerinin Kürtlerin sahibiymiş gibi görünmeye çalıştığını ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

"Düne kadar bölgede acıları, düne kadar bölgede baskıyı, zulmü, devletin bölgedeki insanlara yaptığı baskıyı hep beraber yaşamadık mı. Bizler akademisyenler olarak o dönemde bu işin düşünce bazında mücadelesini verirken bu yanlışlığı sizler bizzat bölgelerinizde yaşadınız. Şimdi Kürtlerin temsilcisi olduklarını iddia edenlerin durdukları yerlere iyi bakmak lazım. Kimse kimsenin sahibi değildir. Hepimizin sahibi Allah'tır. Kimse Kürtlerin sahibi olmaya kalkışmasın. Kimse Türklerin sahibi olmaya kalkışmasın. Biz bu toprakların üzerinde İbrahim'in çocukları olarak yaşadık. Geleneğimizi Hz. İbrahim'in çocukları olarak inşa ettik. Ama şimdi bu geleneği bilmeyen, bu geleneğe inanmayan, bu geleneği ret eden 'kadınlar sizin emanetinizdir' hadisi şerifine adeta gönderme yapar gibi afişler açan, Kabe'nin anlamına ermediği için Taksim ile Kabe'yi eş tutan bir anlayış bu topraklarda hakim mi olacak?"

- "Kürt kimliğini kabul etmeyenler Kürt sevdalısı olmuş"

Geçmiş yıllarda devletin tüm kesimleri ayırt etmeksizin mağdur ettiğini kaydeden Ünal, şunları söyledi:

"Devlet bu ülkede zulüm ederken Kürt diye ayırmadı. Müslüman diye ayırmadı. Alevi diye ayırmadı. Devlet bu ülkede insanlara neye inanacaklarını dikte ederken, tek tip insan oluşturmaya çalışırken, insanları Kürt, Türk, Alevi, Sunni diye ayırmadı. O yüzden mağduriyetleri hep beraber yaşadık. Ama şimdi birileri çıkıp sanki 13 yıl bu topraklarda hiçbir mücadele verilmemiş, yıllarca bu topraklarda yaşayanları yok sayan, bu topraklarda yaşayan insanların kimliklerini ret eden, inkar eden, Kürtçe klip yapmak istediği için bu ülkeden kaçırılan insanlar olmadı mı? Bu ülkede bunlar yaşanmadı mı? Yaşandı. Şimdi benim anlamadığım şey şu, şanki Recep Tayyip Erdoğan ve biz, Kürtlere düşmanlık yapmışız. 'En iyi Kürt ölü Kürt'tür' diyen ve Kürt kimliğini kabul etmeyenler bugün bakıyorsunuz Kürt sevdalısı olmuş." 

- "Demirtaş'a bir imaj oluşturuluyor"

"Artık demokratik siyaseti beraberce inşa edeceğiz. Eşit vatandaşlığı beraberce inşa edeceğiz. Kimsenin kimseye üstün olmadığı, kimsenin kimseye baskı yapmadığı bir ülkeyi beraber inşa edeceğiz" diyen Ünal, şöyle devam etti:

"Bugün bu beyaz Türkler, o kendisini bu ülkenin sahibi zannedenler, kendisini imtiyazlı görenler Selahattin Demirtaş'a cici çocuk muamelesi yapıyorlar. Demirtaş'a bir imaj oluşturuluyor. Entelektüel, zeki, nüktedan, özgürlükçü, o perdeyi bir kaldırın bakalım. O Selahattin Demirtaş'ın imajının altında neleri perdeliyorlar bi bakın bakalım. Tek tipçilik yok mu orada. Baskı yok mu orada. Dün devletin yaptığını bugün kendileri sahada bire bir yapmıyorlar mı? İnsanların kimliklerine, insanların inançlarına saygı duyduklarını bana söyleyebilir misiniz? Kendilerinden olmayana hayat hakkı tanıyabiliyorlar mı? Tanıyorlar diye bilir misiniz? Hayır. İnsanları kendi mahallelerinde, kendi illerden, ilçelerden göç etmeye zorlamıyorlar mı? Bunlar yaşanmıyor mu? Ve bugün, düne kadar bölgede devletten çekinen, korkan insanlar, artık örgütten korkmaya başlamadılar mı? Devlet gelsin ve kamu düzeni sağlasın demiyor mu insanlar. Biz devletimiz ile milletimizi bu 13 yılın sonunda buluşturduk, barıştırdık."

Yeni Türkiye'nin inşacı liderinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu sözlerine ekleyen Ünal, HDP'nin çok yanlış bir tercihte bulunarak, Erdoğan düşmanlığını tercih ettiklerini söyledi.