"Gönül Elçileri Projesi"

"Gönül Elçileri Projesi"
"Gönül Elçileri Projesi"
- Proje çerçevesinde Şırnak kent merkezinde oluşturulan 96 bin metrekarelik hatıra ormanına 9 bin fidan dikildi - Şırnak Valisi Su: "Ormanların bakımı için bin vatandaş istihdam edilecek"

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta, "Gönül Elçileri Projesi" kapsamına oluşturulan hatıra ormanına 9 bin fidan dikildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca "Gönül Elçileri Projesi" kapsamında Şırnak-Cizre karayolu 10. kilometresinde, 96 bin metrekarelik alana sahip hatıra ormanına fidan dikimi dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene, Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, Emniyet Müdürü Celal Sel, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muzaffer Akçam, kurum müdürleri, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Vali Su, törende yaptığı konuşmada, orman bakımından zayıf görünen Şırnak ve ilçelerine ağaç dikileceğini söyledi.

Kent merkezinde 96 bin metrekare alanda oluşturulan hatıra ormanına 9 bin fidan dikileceğini ifade eden Vali Su, "Bu anlamda orman varlığının geliştirilmesi, güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalarımız bundan sonrada devam edecek" dedi.

- "Ormanların bakımı için bin vatandaş istihdam edilecek"       

Vali Su, il merkezi ve ilçelerde dikilecek fidanların bakımı için İŞKUR ve Orman Müdürlüğünce imzalanan protokol çerçevesinde bin kişinin istihdam edileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gönül Elçileri Projesi çerçevesinde İŞKUR ve Orman Müdürlüğümüz arasında gerçekleştirdiğimiz protokolle bin vatandaşımızı bu hizmetler için istihdam edeceğiz. Ağaçların dikimi, bakımı, onların güzel yetişmesi için bin işçi, bu hizmetleri yürütecek. İnşallah burası güzel bir orman haline gelecek. Malumunuz, ağaç ve orman çok önemli. Eğer biz bulunduğumuz coğrafyada temiz hava istiyorsak, oksijeni bol bir atmosfer arzuluyorsak, mutlaka ağaç dikmeye önem göstermeliyiz. Ayrıca ormanları koruma yönünde özel çaba sar etmemiz gerekiyor."

Konuşmaların ardından Vali Su ve eşi Zeliha Su ile törene katılanlar, fidan dikti.