Güneşi değerlendirdi, enerji maliyetini düşürdü

Güneşi değerlendirdi, enerji maliyetini düşürdü
Güneşi değerlendirdi, enerji maliyetini düşürdü
- Şırnak'ta bir girişimci şirketinin enerji maliyetini düşürmek için kurduğu sistemle elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden üretiyor - Otel, şirket binası, akaryakıt istasyonu ve evinin enerji ihtiyacı için 330 bin avroya 293 kilovat saat kapasiteli sistem oluşturan Asma, bu sayede enerji maliyetini düşürdü

ŞIRNAK (AA) - CAFER BALIK - Şırnak'ta bir girişimci şirketinin enerji maliyetini düşürmek için kurduğu sistemle güneş enerjisinden  elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Enerji giderini düşürmek ve sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden kurtulmak için arayışa giren girişimci Veysi Asma, yenilenebilir enerji sistemi kuran firmalarla yaptığı görüşme sonunda çareyi güneş enerjisinden elde etmekte buldu.

Şırnak'ta 165 yataklı oteli, şirket binası, akaryakıt istasyonu ve evinin enerji ihtiyacı için 330 bin avroya mal olan 293 kilovat saat kapasiteli sistem oluşturan Asma, bu sayede enerji maliyetini düşürdü.

- "Doğa dostu oteli projesi ile hareket ettik"

 Asma, AA muhabirine, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine vurgu yaparak, bölgedeki tesislerin güneş enerjisinden yeterli düzeyde faydalanmadığını söyledi.

Sistemi kamu kuruluşlarından hibe desteği almadan kendi sermayesiyle kurduğuna dikkati çeken Asma, şöyle konuştu:

"Doğa dostu otel projesi ile hareket ettik. Bu sayede sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden kurtulduk ve enerji maliyetimizi düşürdük. Ekipteki mühendislerin bazıları  Almanya 'dan geldi. 293 kilovat saat yeterli fakat otelin donanımı artıkça kapasiteyi yükselteceğiz. Sistem 5 yılda kendini amorti edecek."