HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:
- "Halk demokratik duruşunu sergiliyor. Bunun hiçbir biçimde bölücü bir hareket ile yansıtılmasına izin vermeyeceğiz"

ŞIRNAK (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Halk demokratik duruşunu sergiliyor. Bunun hiçbir biçimde bölücü bir hareket ile yansıtılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Beraberindeki HDP heyetiyle Silopi'ye giden Yüksekdağ, burada yaptığı konuşmada halkın demokratik taleplerinin bölücülük olarak değerlendirildiği iddiasında bulundu. 

Halkın demokrasi  ve özgürlüklerden yana olduğunu belirten Yüksekdağ, " Türkiye 'nin batısına buradaki hareketlerin bölücü ve terörist olduğunu anlatıp duruyorlar. Geçmiş yıllarda anlattıkları yalanları yeniden gündeme getiriyorlar. Ama bizler sizin sesinizin ulaşamadığı yerde sizin hakkınızı, hareketinizin meşruiyetini, demokratik içeriğini, her yerde anlatmaya ve söylemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Silopililerin ve Şırnaklıların bütün Türkiye halklarıyla birlikte kendi kimliği ve onuruyla barış ve demokrasi için mücadele verdiğini anlatan Yüksekdağ, şunları söyledi:

"Şırnak halkı yaşayacağı ortak vatan için bu devletin yapmadığı şeyi yapıyor. Halk demokratik duruşunu sergiliyor. Bunun hiçbir biçimde bölücü bir hareket ile yansıtılmasına izin vermeyeceğiz. Bu tip kaba yalanlarına burada siyasi iktidarın işlediği suçların üstünü örtmesine izin vermeyeceğiz."

Yüksekdağ, daha sonra beraberindeki partililerle Silopi'deki saldırının ardından çıkan olaylarda yaşamını yitirenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. 

Ziyaret sonrası heyet, ilçeden ayrıldı.