"HDP'li Encu'nun saldırıya uğradığı" iddiası

"HDP'li Encu'nun saldırıya uğradığı" iddiası
"HDP'li Encu'nun saldırıya uğradığı" iddiası
ŞIRNAK (AA) - HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, Uludere ilçesinde askerler tarafından darp edildiğini ileri sürerek, suç duyurusunda bulundu.Encu,...

ŞIRNAK (AA) - HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, Uludere ilçesinde askerler tarafından darp edildiğini ileri sürerek, suç duyurusunda bulundu.

Encu, Uludere  Hükümet Konağı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Şırnak halkının mağduriyetinin önlenmesi için bölgeye geldiğini, amacının yaşanabilecek olumsuzluk ve çatışmayı engellemek, halkın haklarının iadesini sağlamak olduğunu söyledi.

Yaylaya giderken herhangi bir eylemlerinin olmadığını, buna rağmen yoğun gaz saldırısına maruz kaldıklarını öne süren Encu, şunları söyledi:

"Kendimizi ifade etmeye dahi fırsat bulamadan yapılan bu saldırılar sebebiyle zorda olsa arabadan indim ve kendimi ifade etmek ve saldırıyı kesmeleri için askerlere doğru ilerledim. Ancak saldırgan tavırlarını bırakmayan güvenlik güçleri bana silah çekti, birçok kez silahlar ateşlendi. Silahın namlusuyla başıma vurularak fiili saldırıda bulunuldu ve bir milletvekili olarak darp edildim."

Encu, açıklamanın ardından bir grup avukat ve partiliyle kısa süreli oturma eylemi yaptı. 

Eylemin ardından Şırnak Adliyesi'ne geçen Encu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş ile görüştü. Encu, görüşmenin ardından saldırı iddiasıyla ilgili suç duyusunda bulundu.