Hurda buzdolabından kuluçka makinesi yaptı

Hurda buzdolabından kuluçka makinesi yaptı
Hurda buzdolabından kuluçka makinesi yaptı
- Şırnak'ın Silopi ilçesinde bir kişi hurda buzdolabından yaptığı kuluçka makinesiyle civciv yetiştiriyor

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın Silopi ilçesinde bir kişi evinde hurda buzdolabından kuluçka makinesi yaptı.

İlçede güvenlik görevlisi İsmail Birge, buzdolabından yaptığı kuluçka makinesiyle evinde yumurtadan civciv çıkarıp yetiştiriyor.

Birge, yaptığı açıklamada, hurdacıdan satın aldığı atıl durumdaki buzdolabı, bisiklet tekerleği zinciri, ampul, buhar makinesi, lavabo borusu ve sepetle kuluçka makinesi yaptığını söyledi.

Buzdolabında ısı ayarlı rezidans , otomatik nem ve ısı ölçerle cihaza dokunmadan üretim yaptıklarını kaydeden Birge, "Makine içerisindeki kötü kokuyu da tahliye borusu yardımıyla dışarı çıkartıyor ve bu özellik çok işime çok yarıyor" dedi. 

- "Evde civciv yetiştiriyorum"

Maddi durumu iyi olmadığı için kuluçka makinesini evin içinde yaptığını dile getiren Birge, "Bana imkan verilmesi halinde kuluçka makinesini diğer pahalı ürünlerin aksine daha az maliyette üretmeyi ve çiftlik kurmayı planlıyorum" diye konuştu.

Kuluçka makinesinin 800 liraya mal olduğunu kaydeden Birge, şunları söyledi:

"Kendi imkanlarımla kuluçka makinesi satın almak istedim. Ancak 4 bin liraya malolacağı söylendi. Ben de atıl malzemeler kullanarak kendi kuluçka makinemi 800 liraya mal ettim. Makine ilk etapta yaklaşık bin 700 bıldırcın ve keklik yumurtası alabiliyor."

 


  ETİKETLER:

  ŞIRNAK

  ,

  Rezidans

  ,

  güvenlik

  ,

  tahliye