Hurda malzemelerle hayalini kurduğu traktörü tasarladı

Hurda malzemelerle hayalini kurduğu traktörü tasarladı
Hurda malzemelerle hayalini kurduğu traktörü tasarladı
- Çiftçi Mehmet Emin Dora Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Bostancı Köyü'ndeki tarlasında hurdadan yaptığı traktörü kullanıyor

ŞIRNAK (AA) - Silopi'de bir çiftçi, hurdacılardan aldığı malzemelerle yıllardır hayalini kurduğu traktörü tasarladı.

İlçeye bağlı Bostancı Köyü'nde yaşayan 52 yaşındaki çiftçi Mehmet Emin Dora, hayalindeki traktörü yapmak için evinin bir bölümünü atölyeye çevirdi. Aracı hurdacılardan aldığı malzemelerle 4 ayda tasarlayan Dora, yaptığı traktörü bahçe ve tarla işlerinde kullanacağını belirtti.

Yıllardır özlemini çektiği traktörü tasarlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Dora, şoförlük ve kaynakçılık yaptığı için bu işte zorlanmadığını söyledi. 

Dora, şöyle konuştu:

"Bu işlere merakım olduğu için birgün hurdacıya gittim. Bir forklifti parçalıyorlardı. Ne yapacaklarını sordum. Hurdaya atacaklarını söylediler. Onlarla anlaşarak forklifti aldım. Forklifti evdeki atölyeye getirerek bahçe traktörüne çevirme niyetindeydim. 4 aylık bir uğraş sonunda bu hale getirdim."

Traktörün otomatik vites olduğunu vurgulayan Dora, direksiyon sistemi ve hidrolik pistonun hurda kamyonların parçalarından oluştuğunu belirtti. 

Dora, ilerde daha büyük ve güçlü bir traktör yapmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.