İç Güvenlik Paketi

İç Güvenlik Paketi
İç Güvenlik Paketi
ŞIRNAK (AA) - Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, mecliste görüşmeleri süren İç Güvenlik Paketine ilişkin açıklama yaptı.Elçi, baroda düzenlediği...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, mecliste görüşmeleri süren İç Güvenlik Paketine ilişkin açıklama yaptı.

Elçi, baroda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, pakette polise silah kullanmada aşırı yetki verildiğini ileri sürerek, "Yasalar insanların yaşam hakkını ve diğer tüm varlıkları güvenceye alacak nitelikte olması gerekiyor. Burada polisi vatandaşa karşı kullanmak, imtiyazlı hale getirmek hiçbir hukuk sisteminde özellikle çağdaş sistemlerde bunu kabul etmek mümkün değildir. Polisin silah kullanma hakkı vatandaşın kullanma hakkından daha fazla olamaz" dedi.

İç Güvenlik Paketine ihtiyaç olmadığını savunan Elçi, şunları söyledi:

"Bu paketi hiçbir şekilde kabul etmek mümkün değil. Çünkü yasalar toplumların, devletlerin ihtiyaçlarına göre çıkartılır. Türkiye 'nin de öyle bir iç güvenlik paketine ihtiyaç duyduğuna inanmıyoruz. İktidar partisinin bu konudaki ısrarını anlamak mümkün değildir. Benim şahsi kanaatime göre bu paketin çıkması ve yaşama geçmesi durumunda hem iktidar için büyük bir felaket olur, hem de Türkiye ve bölgemiz için felaket olacağına inanıyorum."