Iraklı gelin Türkçe'yi öğrendi

Iraklı gelin Türkçe'yi öğrendi
Iraklı gelin Türkçe'yi öğrendi
ŞIRNAK (AA) - Yıllar önce Irak'ta tanıştığı eşiyle evlendikten sonra Silopi'ye yerleşen Iraklı gelin Türkçe okuma yazmayı öğrendi.Türkçe'yi bilmediği...

ŞIRNAK (AA) - Yıllar önce Irak'ta tanıştığı eşiyle evlendikten sonra Silopi'ye yerleşen Iraklı gelin Türkçe okuma yazmayı öğrendi.

Türkçe'yi bilmediği için günlük yaşamında zorluk çeken bir çocuk annesi Iraklı Helis Demir, Silopi Halk Eğitim Merkezi'nde giderek okuma yazma kursuna katıldı.

Demir, Türkçe okuma yazmayı öğrendiği için bundan sonra insanlarla iletişim kurmakta zorlanmayacağını söyledi.

 

Kursa gitmeden önce sadece Kürtçe ve Arapça bildiğini anlatan Demir, şöyle konuştu:

"Başka kentte gittiğim zaman Türkçe bana çok lazım oluyordu. Halk Eğitim Merkezine kaydımı yaptım. Okuma ve yazma kursunda hem okumayı hem de yazmayı öğrendim. Mesela bir yere gittiğim de artık kimseye muhtaç olmuyorum. Markete alışveriş yapmaya gitsem artık istediğimi alıyorum. İlk zamanlar da öyle değildim. Şuan kursta diploma da aldım. Şimdi de ikinci kademeyi okuyorum. Çok mutluyum, keşke daha önce kayıt yaptırsaydım. Türkçe öğrendiğim için sanki yeni doğmuş gibi oldum."

İlkokula giden oğluna artık dersleri konusunda yardım edebildiğini belirten Demir, eskiden çocuğunun ders ve ödevlerini takip edemediğini ifade etti.

Kursu öğretmeni Cansu Bayer ise Demir'in Türkçe okuma yazmasını çok hızlı bir şekilde öğrendiğini kaydetti.