Kadir Gecesi

Kadir Gecesi
Kadir Gecesi
ŞIRNAK (AA) - Şırnak Müftüsü Ahmet Özkan, Kadir Gecesine ilişkin açıklama yaptı.Özkan, açıklamasında Kadir Gecesinin yaygın inanca göre ramazan...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Müftüsü Ahmet Özkan, Kadir Gecesine ilişkin açıklama yaptı.

Özkan, açıklamasında Kadir Gecesinin yaygın inanca göre ramazan ayının son 10 günü içerisinde yer aldığını belirterek, bu gecenin belirtisinin geceye sessizliğin hakim olduğunu, ay ve yıldızların daha berrak göründüğünü ve hayvan ulumalarının olmadığını söyledi.

Müminlerin Kadir Gecesini ihya etmesinin önemine değinen Özkan, "Çünkü bu geceyi bir sonraki yıl göremeyebiliriz. Ömürlük değerinde olan bu geceyi yatsı ve sabah namazını camide cemaatle kıldığında o gece ihya etmiş oluyoruz. İlaveten bunlara teravih, zikir, tesbihat, teheccüd, istiğfar, tövbe, tefekkür ve Kur'an okuma olarak bunları da yaparsak geceyi güzel şekilde değerlendirmiş oluyoruz. Bu gece çokça dua etmek en zirve ibadettir. Müminlerin haline ağlamak ve dua etmek" dedi.

Özkan, şunları ifade etti:

"Kadir Gecesinde meleklerin her hayırlı iş için yeryüzüne iner. Bu gecede gelecek yılın Kadir Gecesi'ne kadar rızıklar tanzim edilir. Ömürler yazılır taksim edilir. Hatta vefat edecekler listesi de Azrail'e, rızıklar Mikail aleyhisselama verilir. Dolaysıyla o anda uyanık olup cenabı hakka dua eden bir insan o berekketten Allah'ın izniyle faydalanır. Allah kapısına gelen hiçbir misafirini kolay kolay reddetmez inşallah. Kadir Gecesinde tüm İslam aleminin içinde bulunduğu durum itibarıyla dua edilmesi gerekir. Gecenin birlik, beraberliğe ve ümmet kardeşliğinin vahdetine vesile olmasını dilerim."

 


  ETİKETLER:

  ŞIRNAK

  ,

  İslam

  ,

  Ramazan

  ,

  Sabah

  ,

  Hakim

  ,

  Gece

  ,

  ,

  vefat

  ,

  Birlik

  ,

  açıklama