Kanaat önderlerinin PKK'ya yaptığı "ülkeyi terk et" çağrısı

Kanaat önderlerinin PKK'ya yaptığı "ülkeyi terk et" çağrısı
Kanaat önderlerinin PKK'ya yaptığı "ülkeyi terk et" çağrısı
- Kanaat önderlerinden Akçay: - "Biz, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için elimizden ne geliyorsa mücadeleye hazırız" - Taşdelen Köyü Muhtarı Kaya: - "Devletimizle beraber sonuna kadar mücadele edeceğimizi belirtmek istiyoruz. HDP'yi de siyaset yapmaya, teröristle aralarına mesafe koymaya davet ediyoruz" - Suna Kepoğlu Ataman: - "Bir Kürt ve Trabzonluların gelini olarak barışı en çok isteyen benim. 90'lı yıllara bir daha dönmek istemiyoruz"

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın Uludere ilçesinde teröristlere "ülkeyi terk et" çağrısı yapan kanaat önderleri, vatanın bölünmez bütünlüğü için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Uludere'nin Şenoba beldesinde bölgenin önde gelen kanat önderlerinden Alihan Babat'ın evinde bir araya gelen ve aralarında Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Muş'tan katılan 120 kanaat önderi ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu grup, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, huzur ortamının sağlanması için PKK 'ya ülkeyi terk etme çağrısında bulundu. Açıklamanın ardından grup üyeleri gazetecilere değerlendirmede bulundu.

- "Şehit haberleri yüreğimizi dağlıyor"

Kanaat önderlerinden Mehmet Şirin Akçay, barış ortamının oluşması için PKK'nın ülke dışına çıkması gerektiğini söyledi.

Son dönemde yaşanan saldırılarda güvenlik güçlerinin şehit olmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Akçay, şöyle konuştu:

"Ailemi doğru dürüst görmedim, babasız büyüdüm. Biz hiç kimsenin ailesiz kalmasını istemiyoruz. Son zamanlardaki şehit haberleri yüreğimizi dağlıyor. Biz kardeşiz. Değerli Müslüman Kürt halkının da artık bu şer odaklarının oyununa gelmemesini istiyoruz. Biz, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için elimizden ne geliyorsa mücadeleye hazırız." 

-  "HDP'ye terörün son bulması için oy verdiler"

Uludere'ye bağlı Taşdelen Köyü Muhtarı Fikret Kaya da bölgeden aldığı yüksek oy oranına rağmen HDP'nin terör örgütüyle arasına mesafe koymamasına tepki gösterdi.

PKK'nın teröre devam etmesi halinde devletin yanında tutum alacaklarını vurgulayan Kaya, şöyle konuştu:

"Çatışma durumunun devam etmesi durumunda devletimizden yana tutum alacağımızı, devletimizle beraber sonuna kadar mücadele edeceğimizi belirtmek istiyoruz. HDP'yi de siyaset yapmaya, teröristle aralarına mesafe koymaya davet ediyoruz. İlçemiz yüzde 90 oranında HDP'ye destek verdi. HDP'ye terörün son bulması ve sorunların demokratik olarak çözümü için için oy verdiler."

- "PKK silahları gömsün"

Diyarbakır'dan toplantıya katılan ve yörede " kadın ağa" olarak nitelendirilen Suna Kepoğlu Ataman ise terör örgütü PKK'dan silahları gömmesini istediklerini belirterek, "Bir Kürt ve Trabzonluların gelini olarak barışı en çok isteyen benim. 90'lı yıllara bir daha dönmek istemiyoruz" diye konuştu..