Köy korucusunun evine taciz ateşi açılması

Köy korucusunun evine taciz ateşi açılması
Köy korucusunun evine taciz ateşi açılması
- Şırnak Şehit Aileleri ve Geçici Köy Korucuları Federasyonu Başkanı Güngör: - "Çözüm sürecinde bu saldırılar kabul edilemez. Amaçları köy korucularını bu provokasyonlara dahil etmektir"

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Şehit Aileleri ve Geçici Köy Korucuları Federasyonu Başkanı Mehmet Güngör, Silopi ilçesinde terör örgütü yanlılarınca bir geçici köy korucusunun evine uzun namlulu silahlarla ateş açılmasına ilişkin, "Çözüm sürecinde bu saldırılar kabul edilemez. Amaçları köy korucularını bu provokasyonlara dahil etmektir" dedi.

Güngör, federasyon binasında yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Mahallesinde üstlerinde kadın kıyafeti bulunan yüzleri kapalı, bölücü terör örgütü yanlısı bir grubun Silopi Şehit Gazi ve Geçici Köy Korucuları Derneği Başkanı Minür Zeyrek'in evine uzun namlulu silahlarla ateş açtığını anımsattı.

Saldırının ardından Zeyrek'in kendisini korumak için teröristlere silahla karşılık verdiğini ifade eden Güngör, durumun bildirilmesi üzerine olay yerine gelen güvenlik güçlerince evin önünde önlem alındığını belirtti.

- "Gereken tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz"

"Çözüm sürecinde bu saldırılar kabul edilemez. Amaçları köy korucularını bu provokasyonlara dahil etmektir" diyen Güngör, şunları dile getirdi:

"Çözüm sürecinde yapılan bu saldırılar Türkiye Cumhuriyetine ve insanlığa yapılan bir saldırıdır. Bu provokasyonlar özellikle son dönemlerde korucularımız üzerinde yapılan baskılardır. Bu tür olayların yaşanması için gereken tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz."

Güngör, saldırıyı nefretle kınadıklarını kaydederek, konuyla ilgili Silopi'de bazı incelemelerde bulunduklarını belirtti.

- Sağduyu çağrıları

Saldırının yapıldığı evin bizzat hedef alındığını gördüklerini savunan Güngör, evin camları ve kapısında çok sayıda mermi izi tespit ettiklerini ifade etti.

"Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en fazla korucu Şırnak'ta görev yapıyor" ifadesini kullanan Güngör, federasyon olarak sağduyu çağrıları yaptıklarını, bu çağrıları bundan sonra da sürdüreceklerini aktardı.

Güngör, bu çağrıların devlete ve millete duydukları güvenden kaynaklandığına işaret ederek, "Yoksa terör örgütü PKK 'dan kimse korkmuyor. Kaçırılan köy korucumuz Lezgin Sak ile ilgili de şu ana kadar bilgi alamadık. Korucuların kaçırılması ile  bu tür provokasyonları manidar görüyoruz" diye konuştu.