Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Mısır'da Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı Şırnak ve Siirt'te kınandı

ŞIRNAK (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam kararı verilmesi, Şırnak ve Siirt'te protesto edildi.

Şırnak'ta  AK Parti Milletvekili adayı Adnan Şık, yaptığı açıklamada, idam kararının demokrasiye inanan herkesi hayal kırıklığına uğrattığını ve insan haklarına inanan herkesin buna tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

"Halkın oylarıyla seçilen bir Cumhurbaşkanının idam edilmesi kabul edilebilir bir olay değildir" diyen Şık, "Karara sonuna kadar karşıyız. Buradan bu kararı protesto ediyoruz" ifadesini kullandı.

Geleceğe Işık Saçan Kadın Derneği  Başkanı Hatice Atan da Mısır'da halkın büyük çoğunluğunun oyunu alarak, seçilen bir liderin askeri darbeyle uzaklaştırılması ve idamına karar verilmesini Şırnak'tan kınadıklarını belirtti.

- "Şırnaklılar olarak idam kararını protesto ediyoruz"

Dünyada karara ilk tepkinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini kaydeden Atan, şöyle konuştu:

"Bugün Mursi'nin başına gelenler yarın başka bir İslam ülkesinin de başına gelebilir. Bu durum bizim ülkemizde de gerçekleşti. Rahmetli Adnan Menderes döneminde olanlar şu an Mısır'da yaşananların aynısı. Askeri darbe ile görevinden indirildi cezaevine atıldı ve arkadaşları ile beraber idam edildi. Bütün İslam ülkelerine sesleniyorum; Lütfen Mursi'ye destek çıkmak mahiyetinde gerekli tepkilerini ortaya koysunlar. Kadınlar olarak yüreğimiz yanıyor. Kendimizi onların eşleri ve çocuklarının yerine koyuyoruz. Şırnaklılar olarak idam kararını protesto ediyoruz"

- SİİRT

Eğitim Bir Sen Siirt Şube Başkanı Murat Şeker, Mısır'ın 7 bin yıllık tarihinde ilk defa seçimle iş başına gelen Mursi'nin idama mahkum edilmesinin düşündürücü olduğunu söyledi.

Mısır'ın yüzyıllar boyunca emperyalist ve yerli işbirlikçilerden çok çektiğini ifade eden Şeker, "Seçilmiş bir liderin idama mahkum edilmesi hakikaten bu çok düşündürücü, vicdan sahipleri için de vicdanlarını yaralayıcı bir durumdur" dedi.

"Darbeler yüzyıllar boyunca lanetlenecektir ama Mursiler idam edilse dahi ölmeyecektir" ifadelerini kullanan Şeker, şunları kaydetti:

" Zaman ilerledikçe, maalesef yerel işbirlikçilerin kafa ve düşünce tarzının gerilerde kaldığını görüyoruz. Mursi büyük bir değerdir ve idam edilememelidir. Bir ülke kendi evlatlarını idam etmemelidir."

- "İnsanlık sınıfta kalmıştır"

Siirt Davet ve Kardeşlik Derneği Başkanı Mustafa Ayaz da batı ülkelerinin  Müslümanlara verilen idam cezalarına ses çıkarmadığını belirtti.

Bunun insanlık için utanç tablosu olduğunu anlatan Ayaz, "Müslüman Kardeşler için bir sürpriz karar ve ilk defa karşılaştıkları bir uygulama değildir. İhvan kurulduğu günden beri ümmetin izzet ve onuru için hep bir umut kaynağı olmuştur ve olmaya da devam edecektir. İhvan'a uygulanan idam cezaları 1950'lere dayanmaktadır" dedi.