Nevruz etkinliklerinde gerginlik

Nevruz etkinliklerinde gerginlik
Nevruz etkinliklerinde gerginlik
- Batman ve Şırnak'ta DBP ve HDP tarafından düzenlenen nevruz etkinliklerinde kutlamaları provoke etmek isteyen gruplara polis müdahale etti - Şırnak'ta terör örgütü PKK flaması taşıyan bir grup, arama noktasındaki polise taşlı saldırıda bulundu, olayda 4 polis ile 5 yaşındaki bir çocuk yaralandı - Batman'da ise karayolunu ulaşıma kapatan gruba müdahale edildi, molotofkokteyli isabet eden polis aracı kullanılamaz hale geldi

BATMAN/ŞIRNAK (AA) - Batman ve Şırnak'ta  Demokratik  Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından düzenlenen nevruz etkinliklerinde olaylar çıktı.

Şırnak'ta Bahçelievler Mahallesi'nde gerçekleştirilen ve HDP Şırnak milletvekilleri Hasip Kaplan ile Selma Irmak'ın da yer aldığı kutlamalara yöresel giysileriyle katılan vatandaşlar, şarkılar eşliğinde halay çekti. Bazı aileler de aynı zamanda piknik yaptı.

Bu sırada kutlamaları provoke etmek isteyen, terör örgütünü simgeleyen bayrak ve flama taşıyan 40-50 kişilik grup arama noktasındaki polise taşlı saldırırken, gruba tazyikli su ile müdahale edildi. Atılan taşlar nedeniyle 4 polis ile 5 yaşındaki bir çocuk yaralandı. Yaralılar Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

- Polis aracı yakıldı

Batman'da ise Pazaryeri Mahallesi'nde düzenlenen kutlamalar sırasında yüzleri maskeli bir grup lastik yakıp, Batman- Diyarbakır karayolunu trafiğe kapattı. Grup, polis araçlarının yanı sıra yoldan geçen bir ambulans ile cezaevi aracını da taşladı. Cezaevi aracının camı atılan taşlar nedeniyle kırılırken, sürücü zor anlar yaşadı. 

Göstericilerin attığı molotofkokteylinin isabet ettiği bir polis aracı kısa sürede kullanılamaz hale geldi.