Silopi Müftüsü Elçi:

Silopi Müftüsü Elçi:
Silopi Müftüsü Elçi:
-"Fitre ve zekatınızı fakirlere verin"

ŞIRNAK (AA) - Silopi Müftüsü Hüseyin Elçi, fitre ve zekatların yardıma muhtaçlara verilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Elçi, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca bu yıl fitre miktarının 11 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini belirterek, fitre verenlerin bu fiyatın altına inemeyeceğini ve üst miktar için ise sınır olmadığını ifade etti.

Birçok esnafın genellikle ramazan ayında zekat verdiklerini kaydeden Elçi, fakirin hakkı olan zekatın hak edenlere verilmesi gerektiğini vurguladı.

Elçi şöyle konuştu:

"Bizim genelde yanlış yapmış olduğumuz bir husus var. zekatın fitrelerimizi fakirlere değilde komşularımıza veriyoruz. Verdiğimiz kişi bu fitreyi alabilecek durumda mıdır değil midir? Fakir midir, değil midir? Zekatı alabilir mi, Alamaz mı? Halbuki yanlış şekilde verildiğinde o fitreyi vermemiş olur. Müslüman kardeşlerimize olan tavsiyemiz şudur. Fitre ve zekatınızı fakirlere verin. Dikkat etsinler fitrelerini kimlere vereceğini iyi hesabını yapsınlar. Fakir ve muhtaç ise versinler. Veyahut bir komşusu ona fitresini getirdiği zaman 'kusura bakmayın ben fitre alabilecek durumda değilim, onu başkasına verin' demek durumunda olması lazım."

Elçi, camilere yapılan yardımların zekat veya fitre yerine geçmeyeceğine dikkati çekti.