Silopi'de biçerdöverle buğday hasadı başladı

Silopi'de biçerdöverle buğday hasadı başladı
Silopi'de biçerdöverle buğday hasadı başladı
ŞIRNAK (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Silopi İlçe Müdürü Mustafa Osmanoğlu, biçerdöverle buğday hasadının başladığını belirtirken, dikkatsizce...

ŞIRNAK (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Silopi  İlçe Müdürü Mustafa Osmanoğlu, biçerdöverle buğday hasadının başladığını belirtirken, dikkatsizce yapılan hasadın ülke ekonomisine zarar verdiğini bildirdi.

Osmanoğlu, Ziraat Mühendisi Şehmuz Tekin ile birlikte Birlik köyünde biçerdöverle hasat yapılan alanlarda incelemelerde bulundu. Osmanoğlu, dane kaybını en aza indirebilmek için başta biçerdöver operatörleri olmak üzere herkesin üzerine düşen görevler olduğunu söyledi.

İlçede 25 bin hektar hububatın ekildiğini ancak bunun 20 bin hektarının biçerdöverle hasat edildiğini ifade eden Osmanoğlu, dikkatsizce yapılan hasadın ülke ekonomisini de etkilediğini vurguladı.

Hasat yapan çiftçi ve biçerdöver operatörlerine de uyarıda bulunan Osmanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

*Bunun için operatör belgesi olmayan hasat yapmamalı, olgunlaşmamış ürünler hasat edilmemelidir. Rutubetin çok olduğu günlerde hasat yapılmamalı, yağış olduğunda hububatın tam kuruması beklenmelidir. Sabah erken ya da akşam saatlerinde rutubet çok daha fazla olacağından hasat yapılmamalı, bir tarladan diğerine geçerken mutlaka biçerdöver ayarları kontrol edilmeli, elekler sık sık temizlenmelidir."


  ETİKETLER:

  ŞIRNAK

  ,

  Sabah

  ,

  Akşam

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  ülke

  ,

  Birlik