- Silopi'ye Avrupa Birliği standartlarında su

- Silopi'ye Avrupa Birliği standartlarında su
- Silopi'ye Avrupa Birliği standartlarında su
- Şırnak'ın Silopi ilçesinde yapımına 1 yıl önce başlanan ve ilçeye Avrupa Birliği standartlarında içme suyu temin edecek Silopi İçme Suyu Arıtma Tesisi yapım çalışmaları hızla devam ediyor.

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın Silopi ilçesinde yapımına 1 yıl önce başlanan ve ilçeye Avrupa Birliği standartlarında içme suyu temin edecek Silopi İçme Suyu Arıtma Tesisi yapım çalışmaları hızla devam ediyor.

DSİ tarafından Şehit Harun Boy Mahallesi'nde yapımına başlanan ve 2016 Ocak ayında tamamlanacak olan tesisin, ilçe merkezinin yanı sıra 14 köyün de su ihtiyacını karşılayacağı bildirildi.

Silopi İçme Suyu Arıtma Tesisi hakkında bilgi veren Şantiye Şefi Kadir Topsakal, tesis inşaatının yasal süresi 24 ay olmasına rağmen, yüklenici firmanın 18 ayda inşaatı tamamlamayı planladığını ve yapımı tamamlanan tesisin Silopi Belediyesi'ne devredileceğini söyledi.

 

- "Tesis, ilçe merkezi ve bazı köylerin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak"

 

Topsakal, " Türkiye ile Kuzey Irak sınırında bulunan Hezil Çayı üzerine kurulan Silopi Barajından binlik Çelik borular ile ilçe merkezine su taşındı. 40 kilometre uzunluğunda döşenen borular ile ilçe merkezi ve 14 köye 24 saat kesintisiz su verilecek.

Cudi dağının eteklerinde kurulan ve 50 milyon liraya maliyetindeki tesisin, Silopi ve bazı köylerin 50 yıl boyunca su ihtiyacını karşılayabileceğini dile getiren Topsakal, şöyle konuştu:

"Silopi Barajı'ndan binlik borular ile buraya su taşınması yapıldı. Burada arıtma tesisinden geçtikten sonra halkın hizmetine sunulacak. İlçe halkına verilecek olan su Avrupa Birliği standartlarında olacak. Arıtma tesisi ihalesi DSİ tarafından 09.09.2013 yılında yapılmış, Mayıs 2014 yılında yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış ve inşaata başlanmıştır. Arıtma Tesisi Silopi ilçesinin kuzey doğusunda 34,9 dönüm alan üzerine inşa ediliyor. Silopi Barajından arıtma tesisini besleyecek olan isale hattı (39.307 metre) tesis yanına kadar getirilmiştir. Silopi ilçesi ve civarındaki 13 yerleşim merkezine su temin etmek amacıyla 60 bin m3 /gün kapasiteli (tek kademede) içme suyu arıtma tesisi ve 10 bin m3 kapasiteli depo inşa edilecektir."

Topsakal, içme suyu arıtma tesisi çıkışında elde edilecek olan arıtılmış suyun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik standartlarına uygun su üretileceğini söyledi.

Topsakal, hidrolik olarak % 10 aşırı yükleme durumunda da çalışacak şekilde dizayn edilen arıtma tesisi inşaatında 150 bin m3 hafriyat yapıldığını, 16 bin m3 beton, 1.450 ton demir kullanılacağını ve 49 bin m2 kalıp imalatı yapılacağını belirtti.

Şantiye Şefi Topsakal, tesisin bitmesi ile Silopi ilçe merkezinin yanı sıra, Aktepe, Başverimli, Bostancı, Buğdaylı, Çiftlikkö, Kavaközü, Kavallı, Ortaköy, Ovaköy, Özgen, Üçağaç, Yeniköy ve Kapılı köylerine su verilmeye başlanacağını kaydetti.