Sirik otuna yoğun ilgi

Sirik otuna yoğun ilgi
Sirik otuna yoğun ilgi
- Şırnak'ın Silopi ilçesinde satılmaya başlanan ve otlu peynirin yapımında kullanılan Sirik otuna vatandaş yoğun ilgi gösteriyor.

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın Silopi ilçesinde satılmaya başlanan ve otlu peynirin yapımında kullanılan Sirik otuna vatandaş yoğun ilgi gösteriyor.

Sabahın erken saatlerinde köy ürünleri pazarına gelen vatandaş, kilosu 2,5 liradan satılan Sirik otunu satan alarak, daha önce almış olduğu peynirle karıştırarak kışlık otlu peynirini hazırlıyor.

Köy ürünleri pazarında Sirik otu satan Ahmet Yorucu, Sirik otunu Muş dağlarından getirdiğini ve kilosunu 2,5 Liradan sattığı Sirik otuna Silopi'de çok talep olduğunu söyledi.

Yorucu, "Sabahın erken saatlerinde köy ürünleri pazarına geliyoruz ve pazara erken gelen vatandaşımız, ihtiyacı kadar sirik otu alıyor. Sirik otu, peynir ile karıştırılarak otlu peynir yapılıyor. Bazı kişiler, tek seferde 15-20 kilo alan var. 15-20 yaklaşık 200 kg peynir ile karıştırılarak, o ailenin bir yıllık peynir ihtiyacı sağlanmış oluyor" dedi.

Sirik otu satın alan Ayşe Değer ise, bu otu peynir'e karıştırmak için aldığını ve bu şekilde hazırladığı peynirin daha çok rağbet gördüğünü belirtti.

Değer, "Sabah buraya geldim ve kilosu 2,5 Liradan toplam 10 kilo sirik aldım. Daha önceden almış olduğum peynir ile bunları karıştırıp otlu peynir yapacağım. Çocuklarımız bu şekilde peyniri daha çok seviyor" şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  ŞIRNAK

  ,

  Sabah

  ,

  Köy