Şırnak ve Siirt'te eğitime kar engeli

Şırnak ve Siirt'te eğitime kar engeli
Şırnak ve Siirt'te eğitime kar engeli
- Şırnak merkez ile Siirt'in Pervari ve Eruh ilçelerinde, yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi - Şırnak'ta 30 köy yolu ile Şırnak-Hakkari ve Şırnak-Siirt karayolları, ulaşıma kapandı

ŞIRNAK (AA) - Şırnak merkez ile Siirt'in Pervari ve Eruh ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. 

Şırnak'ta dün gece başlayan ve etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkilerken merkezde kar kalınlığı 25 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1 metreye ulaştı. Kar yağışı sonucu merkez ve ilçelere bağlı 30 köy yolu ile Şırnak-Hakkari ve Şırnak-Siirt karayolları ulaşıma kapandı.

Kapalı yolların ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi ve karayolları ekipleri, çalışma sürdürüyor.

Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ile merkez ilçeye bağlı belde ve köylerde, ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında bugün eğitime 1 gün ara verildiği bildirildi.

- Siirt

Siirt'in Pervari ilçesinde de dün geceden bu yana etkili olan yoğun kar yağışı, devam ediyor. Özellikle Geçittepe bölgesinde kar kalınlığının 1 metreye ulaştığı, bazı köy yollarının ulaşıma kapandığı öğrenildi. Köy yollarının ulaşıma açılması için İlçe Özel İdare Yol ve Ulaşım Hizmetleri ekipleri çalışmalara başladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise kar yağışı nedeniyle ilçe merkezindeki okulların 1, köy ve taşımalı okulların ise 2 gün tatil edildiği belirtildi.

Siirt'in Eruh Kaymakamlığından yapılan açıklamada da gece saatlerinde yoğun kar yağışının ardından köy yollarının kapandığı, bu nedenle taşımalı eğitimin yapılamadığı ifade edildi.

Açıklamada, aşırı soğuk ve buzlanma ile ulaşımda yaşanan zorluklar sebebiyle tüm köy okullarında eğitim ve öğretime bugün ara verildiği aktarıldı.