Şırnak'ta 2 HÜDA PAR üyesinin silahla öldürülmesi

Şırnak'ta 2 HÜDA PAR üyesinin silahla öldürülmesi
Şırnak'ta 2 HÜDA PAR üyesinin silahla öldürülmesi
- İdil ilçesinde HÜDA PAR üyesi Mehmet Şerif Şimşek ile Abdulcelil Talayhan'ın öldürülmesi olayının görgü tanıkları, saldırının planlı bir şekilde yapıldığını ileri sürdü - Görgü tanıklarından Akgül: "Köy halkına tahrik edici sözler söylediler. Böyle yapmamalarını söyleyen köylülere de hakaret ettiler" - Deniz: "Damda silahlı bir HDP'li belli ki bu kargaşayı bekliyordu önce Abdulcelil'i sonra onu hastaneye götürmek isteyen Mehmet Şerif'i vurdu"

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyünde Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) üyesi Mehmet Şerif Şimşek ile Abdulcelil Talayhan'ın öldürülmesi olayının görgü tanıkları, saldırının planlı bir şekilde yapıldığını iddia etti.

Görgü tanığı Hüseyin Yıldız, seçim çalışması için geldikleri belirtilen kişilerin, köyde olayları farklı yöne çekmek isteyen provokatörler olduğunu savundu.

HDP konvoyunun seçim çalışması adı altında PKK lehine slogan attığını öne süren Yıldız, böyle yaparak köylülerin kışkırtılmaya çalışıldığını söyledi. 

Yıldız, şöyle konuştu:

"Onlara bu köyün mütedeyyin bir köy olduğunu, kızlı erkekli çalgı türünden gürültülere karşı rahatsızlık duyduğumuzu ilettik. Ama onlar istediklerini yapabileceklerini söyleyince bizim gençlerle tartıştılar. Ardından bir evin damında bir HDP'li silah getirip ateş açtı."

Tanık Ramazan Deniz de olayda öldürülen Abdulcelil Talayhan'ın kendi halinde bir insan olduğunu söyledi.

Talayhan'ın çocukluğundan beri PKK'yı sevmediğini, bu nedenle hep baskı gördüğünü dile getiren Deniz, PKK'nın baskıları nedeniyle 1990'lı yıllarda orta öğretimini Mardin'de tamamlamak zorunda kaldığını ifade etti.

HDP'lilerin köye olay çıkartmak, tahrik etmek için geldiğini ifade eden Deniz, "Halay, zılgıt çekip PKK lehine slogan atarak köylüleri tahrik ettiler. Damda silahlı bir HDP'li belli ki bu kargaşayı bekliyordu önce Abdulcelil'i sonra onu hastaneye götürmek isteyen Mehmet Şerif'i vurdu" diye konuştu.

Kozluca'da hiçbir çatışma yaşanmadığını vurgulayan Deniz, köyün her zaman  HDP'lilerin saldırılarına maruz kaldığını, 70 haneli köyde HDP'ye oy verenlerin sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini ileri sürdü.

- "Halkı kışkırtmaya çalıştılar"

Tanık Cevzet Akgül ise isteyen her partinin köylerinde seçim çalışması yapabileceğini ancak o gün HDP'lilerin işi çığırından çıkarttığını söyledi. 

Akgül şunları kaydetti:

"Köy halkına tahrik edici sözler söylediler. Böyle yapmamalarını söyleyen köylülere de hakaret ettiler. Yaşanan kısa süreli tartışmadan sonra bir kişi kalaşnikof getirip ateş etmeye başladı. Olayı gerçekleştiren kişinin PKK terör örgütüyle bağlantısı olduğunu herkes biliyor."