Şırnak'ta aşı kampanyası

Şırnak'ta aşı kampanyası
Şırnak'ta aşı kampanyası
ŞIRNAK (AA) - Şırnak İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce kentte aşı kampanyası başlatıldı.İl Halk Sağlığı Müdürlüğü binası önünde başlatılan aşı...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce kentte aşı kampanyası başlatıldı.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü binası önünde başlatılan aşı kampanyası Vali Ali İhsan Su, Şırnak Beldiye Başkanı Serhat Kadırhan  İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuri Nas ve vatandaşlar katıldı.

Vali Su, yaptığı konuşmada çocukları aşı yaptırmaya davet etti. 

İl Halk Sağlığı Müdür Dr. Muhsin Hayyam Elçi, önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı çocuk felci hastalığına ilişkin aşılama kampanyasının başladığını söyledi.

Suriye ve Irak 'taki iç çatışmalar nedeniyle bu bölgelerdeki koruyucu sağlık hizmetlerinin aksamalarına neden olduğunu belirten Elçi şöyle konuştu:

"Ülkemize gelen Suriye ve Irak'ın orta ve güney bölgelerinde çocuk felci vakaları tespit edilmiştir. Bu durum Sağlık Bakanlığını harekete geçirmiştir. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda 2 turlu olmak üzere yani 20-26 Nisan ve 29 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında kapı kapı dolaşılarak 0-59 ay arasındaki tüm çocukları aşılama kararı alınmıştır. İlimizde 170 ekip , 50 araç, 35 istasyon ve 20 denetim ekibi ile ev ev dolaşılarak 0-59 ay arası yaklaşık 75 bin tüm aşılı aşısız çocuğumuzu ağızdan 2 damla şeklinde aşılanacaktır."

Konuşmaların ardından Su, eşi Zeliha Su ile çocukların ağzına ilk aşıyı damlattı.