Şırnak'ta doktora darp iddiası

Şırnak'ta doktora darp iddiası
Şırnak'ta doktora darp iddiası
- Devlet Hastanesi'nde bir doktorun hasta yakınlarınca darp edildiği iddiası üzerine bir araya gelen bir grup, olayı protesto etti

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Devlet Hastanesi'nde bir doktorun hasta yakınları tarafından darp edildiği iddia edildi.

Hastanede görevli Kardiyoloji Uzmanı Deniz Erçik'in iki gün önce vefat  eden bir hastasının yakınlarına durumu bildirdikten sonra saldırıya uğradığı iddası üzerine bir grup sağlık çalışanı Şırnak Devlet Hastanesi önünde olayı protesto etti.

"Tek kardiyoloji doktorumuz darp edildiğinden dolayı bu hastanede kardiyolog yoktur" ve " bu şiddet sona ersin" pankartlarını taşıyan sağlık çalışanlarına, kentteki sivil toplum kuruluşları da destek verdi. 

Şırnak Devlet Hastanesi Başhekimi Ali Hıdır Kayışoğlu, Elçik'in hasta yakınları tarafından darp edildiğini ve doktorun yürümekte güçlük çektiğini söyledi.

Elçin'nin 20 gün göremez raporu almasından dolayı hastanede poliklinik hizmetlerinin aksamakta olduğunu ifade eden Kayışoğlu, "Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet alışkanlık hakline geldi. Bu olayın hukuki takipçisi olacağız. Bölge halkına duyarlı davrandıkları için teşekkür ediyoruz" dedi.

Gazetecilerin hasta yakınlarının Erçin'in hastayla ilgilenmediği için darp ettiği iddiasına ilişkin soruya ise Kayışoğlu, hasta yakınlarının adliyeye başvurmak yerine dokoru darp etmesinin haksız olduklarını göstermekte olduğunu savundu.

Daha sonra Şırnak Tabip Odası adına açıklama yapan Doktor Nebahat Sunar da, 3 yıl önce Gaziantep'te bir doktorun hasta yakınları tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından sağlık çaklışanların şiddet görmeye devam ettiğini söyledi.

"Şiddetin olduğu yerde iyi hekimlik yapılamaz" diyen Sunar, şunları konuştu:

"Sağlıkta şiddeti azaltmaya yönelik yasal düzenlemeler yeterli olmadığından sağlık çalışanına sözlü saldırı, tehdit, taciz ve fiziksel şiddet uygulayanlar dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşıyor, ertesi gün bir başka sağlık çalışanı için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Cinnete dönüşen sağlıktaki bu şiddetin ne zaman ve hangi şekilde çözüleceği bilinirken, vatandaş-sağlık çalışanı kavgasının sürmesi belli ki esas sorumluları gözden uzakta tutuyor. Göstermelik yasal düzenlemeler değil, samimiyet bekliyoruz. Şiddetin olduğu yerde iyi hekimlik yapılamaz ve nitelikli sağlık hizmeti verilemez."

Açıklamanın ardından sağlık çalışanları dağıldı.