Şırnak'ta kan davalı iki aile barıştı

Şırnak'ta kan davalı iki aile barıştı
Şırnak'ta kan davalı iki aile barıştı
- Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Yağmurcu Köyü'nde aralarında husumet bulunan iki aile barıştı.

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Yağmurcu Köyü'nde aralarında husumet bulunan iki aile barıştı.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP Eş Başkanı Ramazan Vesek, ilçe ve köylerdeki kanaat önderlerinden oluşan bir grup, Yağmurca Köyü'ne gelerek, arzi anlaşmazlığı yüzünden aralarında silahlı kavga çıkan Çalış ve Yağan ailelerini barıştırdı.

Yağan ailesinin temsilcisi Ahmet Yağan, Çalış ailesi btemsilcisi H. Abdurrahman Çalış, milletvekilleri Kaplan ve Sarıyıldız'dan oluşan barış heyeti, köydeki Hz. Yusuf Camisi'ne geldi.

Heyet adına konuşan Sarıyıldız, yaşanan olayın yaralarının sarılmasının zaman alacağını, ancak barışmak ve birlik olmak için kaybedecek vakitlerinin olmadığını belirtti.

Sarıyıldız "Artık kendi içimizdeki kavgalarımızı bir kenara bırakmalıyız. Bundan sonraki kavgalarımız ve onurumuz için olmalıdır. Kutsal bir amaç için buradayız. Bugünden sonra aileler birbirine eskisinden daha dostane, daha yakın davranmalıdır" dedi.

Duaların okunmasının ardından Çalış ve Yağan aileleri, alkışlar eşliğinde birbirleriyle tokalaşarak barıştı.

Yağan ailesi adına konuşan Ahmet Yağan, yaşananları kimsenin tasvip etmediğini ifade ederek, barışmada emeği geçen herkese teşekkür etti.

Barışma töreni, verilen yemekle son buldu.

Yağmurca Köyü'nde 28 Martta arazi anlaşmazlığı sebebiyele Çalış ve Yağan aileleri arasında çıkan silahlı kavgada 4 kişi yaşamını yitirmiş ve 7 kişi de yaralanmıştı.