Şırnak'ta "kıyamete kadar İslam kardeşliği" konferansı

Şırnak'ta "kıyamete kadar İslam kardeşliği" konferansı
Şırnak'ta "kıyamete kadar İslam kardeşliği" konferansı
- İlahiyatçı Dr. Şenocak, "kıyamete kadar İslam kardeşliği" konulu konferansta konuştu

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta İlahiyatçı Dr. İhsan Şenocak tarafından, "kıyamete kadar İslam kardeşliği" konulu konferans düzenlendi.

İlim Yayma Cemiyeti Şırnak Şubesinin davetlisi olarak kente gelen İlahiyatçı Dr. Şenocak, Kültür Merkezi Konferans Salonunda Şırnaklı gençlerle bir araya geldi.

Konferansa ilgi yoğun olunca bir çok genç , Dr. Şenocak'ı ayakta dinlemek zorunda kaldı.

"Kıyamete kadar İslam kardeşliği" konulu konferansta konuşan İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in ümmet ve kardeşlik prensiplerine vurgu yaptı.

Hz. Muhammed'in dünya nimetleri için değil, İslam'ın hakim kılınması için çabaladığını belirten Dr. Şenocak, "Dünya Allah resulü gelene kadar insanlar köleydi. Efendimize, o insanlığın en büyük devrimini yapan Hz. Muhammed'e bütün yolları kapattılar. Olmaz dediler. Sana Mekke'deki ayrılıklı, bu imtiyazlı yapıyı reddeden dinine bundan sonra burada daha fazla müsaade etmeyiz dediler. Allah'ın nurunu söndürmek için peygamberin üzerine yürüdüler. En zor zamanlarda bile katillerini affetti. Rahmeti ve merhameti yüreklere aşıladı. Altınlar geliyordu önüne çuval çuval. Ama onun ailesi buğday ekmeğinden karnını doyuramıyordu" dedi.

"Müşrikler o altınlar için insanları öldürüyordu. Ama sanki peygamberin önünde toprak parçaları var. Siz bunlar için mi insanları öldürüyorsunuz. Petrol için mi Bağdat'ı, Afganistan'ı, Libya'yı bombalıyorsunuz. Bir dünya var. Onlar Paris'ten, Londra'dan kalkarlar, Afrika'ya giderler. Sömürürler. Sonra Birleşmiş Milletler derler. Bunun altında insanların hakkını, hukukunu koruyacaklarını iddia ederler. Irka, renge, soya dayalı olarak, bundan sonra zulüm yok derler. Peki, neden Londra'nın, Paris'in sokaklarında kan yok. Neden benim sokaklarında anneler yavrularının tabutları arkasında ağlarlar. Neden Şam, Kahire, Arakan'da neden alemi İslam, neden bu şehirde Şırnak'ta bu acılar, bu ıstıraplar neden yaşandı. Madem bunlar dünyaya adalet getirecekler, o zaman kendi katillerini yargılasınlar. Atom bombasını atan ve 10 binleri öldüren katileri neden Lahey'de yargılamadılar. Afrika'yı sömüren, atını üstüne getiren çocukların sofrasından ekmeklerini alan Londralı, Parisli, New Yorklu hırsızları Birleşmiş Milletlerin mahkemelerinde neden yargılamadılar."