Şırnak'ta madde bağımlılığı ile mücadele paneli

Şırnak'ta madde bağımlılığı ile mücadele paneli
Şırnak'ta madde bağımlılığı ile mücadele paneli
ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulunca madde bağımlılığı ile mücadele konulu panel düzenledi.Kültür...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulunca madde bağımlılığı ile mücadele konulu panel düzenledi.

Kültür Merkezi Konferans Salonundaki panele, Şırnak Vali Vekili Mustafa Akgül, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, İl Sağlık Müdürü Burcu Hızal, kurum müdürleri, sağlık çalışanları ve öğretmenler katıldı.

Panelin açılışında konuşan Halk Sağlığı Müdürü Muhsin Hayyam Elçi, madde bağımlılığının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye 'de özellikle gençleri etkileyen biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sorun olduğunu söyledi.

Uyuşturucuyla mücadelede eğitimin önemine değinen Elçi, şöyle konuştu:

"Bağımlılık mücadelesinde en doğru ve sağlıklı yol, ergen ve gençleri hiç başlamadan önce bu tehlikeden korumaktır. Bu noktada iki temel kurum başrol oynamaktadır. Aile ve okul. Bu iki kurumun, ergen ve gençlerin kendilerini ifade edebilmelerine, enerjilerini doğru mecralarda kullanabilmelerine ve sağlıklı biçimde sosyalleşmelerine imkan verecek şekilde organize edilmeleri bağımlılığı engellemenin en etkin yolu olacaktır. Evde, okulda yapılan eğitimlerin yanı sıra televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarıyla, halkı ve özellikle hedef grup olan ergenlerin ve ailelerin eğitimi en önemli mücadele yöntemidir."

Elçi'nin konuşmasının ardından yöneticiliğini Şırnak Kamu  Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hakan Tokur ile panelistler İl Müftüsü Ahmet Özkan ve Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi İl Temsilcisi Tuncay Çakır birer sunum yaptı.