Şırnak'taki operasyon

Şırnak'taki operasyon
Şırnak'taki operasyon
- İl merkezinde 22 günde 147 teröristin etkisiz hale getirildiği "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor - Yüzde 32'si tamamlanan operasyonda Yeşilyurt, Dicle ve Cumhuriyet mahallelerinde güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında zaman zaman çatışma yaşanıyor - Çalışmalarda teröristlerce oluşturulan 85 barikatı kaldırıldı, 12 çukuru kapatıldı, 375 el yapımı patlayıcı imha edildi

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik devam eden operasyonda 22 günde 147 terörist etkisiz hale getirildi.

Şırnak merkezde PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukurların ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" başarıyla devam ediyor.

Yüzde 32'si tamamlanan operasyonda Yeşilyurt, Dicle ve Cumhuriyet mahallelerinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında zaman zaman sıcak temas yaşanıyor.

Son 24 saatte 6 terörist etkisiz hale getirilirken, 22 günde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 147'ye yükseldi.

PKK mensupları roketatar, el yapımı patlayıcı ve uzun namlulu silahlarla düzenledikleri saldırılarla güvenlik güçlerinin ilerleyişini yavaşlatmaya çalışıyor.

- Bin 385 evde arama yapıldı

Güvenlik güçleri, teröristler tarafından oluşturulan 85 barikatı kaldırdı, 12 çukuru kapattı, 375 el yapımı patlayıcıyı imha etti.

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü il merkezinde devam eden operasyonlarda bin 385 evde arama yapıldı.

Çalışmalar sırasında teröristler güvenlik güçlerine 30 roketatarlı, 63 silahlı ve 5 de el bombası ile saldırı gerçekleştirdi.

Operasyonda çemberi giderek daraltan güvenlik güçlerince, teröristlere "teslim ol" çağrısında bulunuyor.

Şırnak Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca vatandaşların mağdur olamaması için hazırlanan gıda paketleri de güvenlik güçlerince evlerinden ayrılmayan ailelere ulaştırılıyor.