Soma'daki maden şehitleri anılıyor

Soma'daki maden şehitleri anılıyor
Soma'daki maden şehitleri anılıyor
- Şırnak'ta bazı sivil toplum kuruluşları basın açıklamasıyla Soma'da şehit olan madencileri andı

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta bazı sivil toplum kuruluşları Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasının yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Şırnak Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile aralarında Şırnak Barosu, Şırnak Kömür Üretimi ve İşletme Kooperatifi, DİSK, KESK ve TMMOB'un da yer aldığı bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri adına basın açıklamasını okuyan maden işçisi Fatih Onar, geçen yıl meydana gelen maden kazasının yıl dönümünde aynı üzüntüyü yaşadıklarını belirtti.

"301 canımızı yitirdiğimiz, yüzyılın en büyük iş faciası geçen yıl bugün gerçekleşti. 301 canımızın acısı hala yüreğimizde" diyen Onar, hayatını kaybeden tüm maden emekçilerine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilediklerini ifade etti.

Onar, bu tür acıların bir daha yaşanmaması için anma etkinliklerinin yapıldığını dile getirerek, "Ne yazık ki böylesine büyük bir facianın ardından sorumluların görünen bir kısmı yargılandı. Soma davası bu haliyle kamuoyunu tatmin edecek bir tablo çizmemektedir" diye konuştu.

Milletvekili Sarıyıldız da geçen yıl meydana gelen olayın bir facia olduğunu söyledi.

"Ülkede hala çok sayıda insan aynı koşullarda çalışıyor" ifadesini kullanan Sarıyıldız, geçen yıl meydana gelen olayın bir daha yaşanmamasını diledi.