ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Akmaz'a veda

ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Akmaz'a veda
ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Akmaz'a veda
ŞIRNAK (AA) - Eğitim-Bir-Sen Şırnak Şubesince, genel seçimlerde aday adayı olacak olan Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz için veda...

ŞIRNAK (AA) - Eğitim-Bir-Sen Şırnak Şubesince, genel seçimlerde aday adayı olacak olan Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz için veda yemeği düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen yemeğe, Şırnak Valisi Hasan İpek, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar, 1. Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, vali yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Sakaoğlu, Emniyet Müdürü Celal Sel, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Vali İpek, yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Akmaz'ın 2008'de Şırnak'a gelerek, yokluklar içerisinde üniversitenin kurulmasına öncülük ettiğini söyledi.

"Sayın Recep Tayyip Erdoğan 81 ilimizde üniversite kurulacak dediğinde, arkadan gülen insanlar vardı" diyen Vali İpek, bugün ŞÜ'de 3 bin 750 öğrencinin okuduğuna dikkati çekerek, "Ben İstanbul Hukuk Fakültesinde okurken bile bu adar öğrenci yoktu. İnşallah kampüsümüz bittiğinde 10 öğrencimiz olacak" dedi.

Prof. Dr. Akmaz'ın siyaset alanında önemli hizmetler yapacağına inandığını ifade eden Vali İpek, şunları kaydetti:

"Üniversitemizde 20 yıl içerisinde belki 30 bin öğrencimiz olacak. Bunların 15 bininin çevre ülkelerden gelecek bir şekilde planlamasını yaptık. Bunlar bir çok insanın hayal bile edemeyeceği, bizlerin gerçekleştirdiği bir olay. Tüm Türkiye bununla gurur duyuyor. Bizde sayın Akmaz'a teşekkür ediyoruz ve kendisiyle gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Bundan sonraki hayatında başarılı olacağına inanıyoruz. İnşallah Türkiye'ye siyaset alanında çok önemli hizmetler yapacağından eminiz."

Prof. Dr. Akmaz da, ŞÜ'nün başarısındaki pay nedeniyle AK Parti hükumetlerine borçlu olduklarını ve 6 yıllık üniversite bütçesinin yüzde 140'ın altına düşmediğini dile getirdi.

"Biz parçalanmaz bir bütünüz" ifadesini kullanan Prof. Dr. Akmaz, şöyle devam etti:

"Şırnak bizim memleketimiz ardık. Devletimizdeki bütün toplumumuz bir bütündür. Bu milletin tarihi değerlerini, kültürünü yaşatmak istiyorsak, önce gönüllerimiz bir birine yapışmak zorunda. Ben Konya'da doğdum ve neseben Türküm. Şırnak'a geldiğimde de Kürt nesebine mensup kardeşimin taşıdığı değerleri en güzel bir şekilde yaşatmak onunda hakkıdır. Biz parçalanmaz bir bütünüz. Biz etle kemik gibiyiz. Ne ayrılma şansımız var, ne ayırma şansımız var. Bu ruhla Allah'ın izniyle bu toplumun önünde duracak hiçbir engel yoktur."

Eğitim- Bir-Sen Şırnak Şube Başkanı Mehmet Sarı ise, sendika olarak Prof. Dr. Akmaz'a Şırnak'a kazandırdığı üniversiteden ve eğitim camiasına olan katkılarından dolayı teşekkür ettiğini belirterek, siyasi yaşamında muvaffakıyetler diledi.  

Konuşmaların ardından Vali İpek, Akmaz'a başları belgesi ve şehrin sembolü olan Hz. Nuh'un gemi maketini takdim etti.