ŞÜ'de TÜBİTAK Proje Eğitimi başladı

ŞÜ'de TÜBİTAK Proje Eğitimi başladı
ŞÜ'de TÜBİTAK Proje Eğitimi başladı
ŞIRNAK (AA) - Şırnak Üniversitesinde (ŞÜ) TÜBİTAK 2237 Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı çerçevesinde "Sosyal Bilimlerde Araştırma...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Üniversitesinde (ŞÜ) TÜBİTAK 2237 Proje Eğitimi Etkinliklerini Destekleme Programı çerçevesinde " Sosyal Bilimlerde Araştırma Projesi Hazırlama ve Yürütüme Eğitimi" başladı.

Eğitimin başlaması dolayısıyla İktisadi ve İdari Bilimler (İİBF) Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa, ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, Rektör Yardımcısıları Prof. Dr. Gürol Okay ve Prof. Dr. Murat Şeker, İİBF Dekanı Prof. Dr. Şevki Özbilen, Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Dalkılıç, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Çakır, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet İpek ve çok sayıda akademisyen katıldı. 

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Nas, gelişmişlik endeksinde Şırnak'ın yatırım ortalamasında en son sıralarda olduğunu, bunun da yeterince proje üretilememesinden kaynaklandığını belirterek, eğitim çalışması ile üniversite olarak proje üretilmesi çalıştıklarını dile getirdi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeker de, eğitim etkinliğinin temel amacının üniversitelerinin proje üretme potansiyelini artırmaktır olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Şeker, şöyle konuştu:

"TÜBİTAK destekleri üniversitelerin akademik gelişimleri ve başarıları açısından büyük önem taşımaktadır. 2015 yılı TÜBİTAK istatistiklerine göre Şırnak Üniversitesi bu desteklerden henüz hiç yararlanmamıştır. Henüz çok genç bir üniversite olmasına karşın Şırnak Üniversitesi'nin çok büyük potansiyeli bulunmaktadır. Suriye, Irak ve İran'a olan yakınlığı, Habur sınır kapısından gerçekleştirilen ve yıllık 15 milyar dolara ulaşan ihracatı, tarih, turizm, tarım, ticaret, ulaşım, madencilik ve ilahiyat alanlarında sahip olduğu zenginlikler Şırnak'ı çok kısa bir sürede çok daha ileri seviyelere taşıyabilecektir."

Açılış konuşmalarının ardından 3 gün sürecek eğitim başladı.