Terör örgütü PKK'ya "silah bırak" çağrısına destek

Terör örgütü PKK'ya "silah bırak" çağrısına destek
Terör örgütü PKK'ya "silah bırak" çağrısına destek
- Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş: - "Bir an önce PKK, koşulsuz olarak HDP Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş'ın dile getirdiği gibi hak arama modelini silahla değil, demokratik yollarla aramalıdır"

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, terör örgütü PKK 'ya yönelik "silah bırak" çağrısına destek verdiğini, hakkın silahla değil demokratik yollarla aranması gerektiğini bildirdi.

Geliş, yaptığı açıklamada, mevcut ortamın sürdürülebilir bir yanının olmadığını belirterek, "Bir an önce PKK, koşulsuz olarak HDP Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş'ın dile getirdiği gibi hak arama modelini silahla değil, demokratik yollarla aramalıdır" dedi. 

Ulusal ve yerel medyanın da bu yangının söndürülmesine katkı sağlaması gerektiğini söyleyen Geliş, sivil toplum kuruluşlarının da tansiyonun düşürülmesi için yerel yetkililerle sıcak ilişkiler kurması gerektiğini ifade etti.

"Tabii ki söylenecek laf değil harf kalmadı. Laflar mermi olup uçuştuğu sürece kardeşlik, barış ve huzur ortamı temin edilemez" diyen Geliş, akan kanın durması için herkesin sağduyulu olması ve sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

Geliş, şunları söyledi:

"1 Eylül nasıl dünyada 'barış günü' olarak kutlanıyorsa, ülkemizde ve bölgemizde de barışın, güzelliğin ve kardeşliğin günü olarak kutlanması gerekir. Bu konuda herkesin sorumluluk alıp böyle bir günde güzel temennilerini, bu ateşin sönmesi, bu kanın durması ve cenazelerin olmaması için çaba sarf etmesini diliyorum. Dünyanın ve ülkemizin bu kadar demokratikleştiği bir dönemde silahın çare ve çözüm olmadığı, demokrasinin çare ve çözüme ilaç ve araç olmasının yollarını aramalıyız ve zorlamalıyız."