Uludere ilçesinde bir askerin yaralanması

Uludere ilçesinde bir askerin yaralanması
Uludere ilçesinde bir askerin yaralanması
- Yaralı askeri, hastanede ziyaret eden Vali İpek: "Hayati tehlikesinin henüz geçmediğini fakat doktorlardan durumumun iyiye gittiği bilgisini aldık"

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Valisi Hasan İpek, dün Uludere ilçesi Ortasu köyünde kaçakçıların taşlı saldırısı sonucu ağır yaralanan askeri, tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

Vali İpek, Şırnak Devlet Hastanesi'nde tedavisi süren Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı Astsubay Kıdemli Başçavuş Ali Kızılay'ı (24) ziyareti sonrası gazetecilere açıklama yaptı.

Kızılay'ın durumunun iyiye gittiğini ifade eden Vali İpek, "Dün Uludere'nin Ortasu köyümüzde sınırda yaptığı görevden dönerken, Ali Kızılay kardeşimiz, kaçakçıların saldırısına uğradı. Taşla, ciddi bir yaralanması oldu. Ona geçmiş olsun demeye geldik. Hayati tehlikesinin henüz geçmediğini fakat doktorlardan durumumun iyiye gittiği bilgisini aldık, sevindik" dedi.

Olayla ilgili şu ana kadar herhangi bir gözlatı veya tutuklunun bulunmadığını ifade eden Vali İpek, soruşturmanın Uludere Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğünü kaydetti.

- Gülyazı sınır kapısının açılması

Kaçaklık olaylarına ilişkin yaşanan sıkıntılara da değinen İpek, Bakanlar Kurulu'nda Gülyazı isminde bir sınır kapısının açılmasının kararlaştırıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Geçtiğimiz mart ayında, Şırnak'ta, bununla ilgili protokolleri Irak hükumeti yetkilileri ile birlikte Hakkâri, Şırnak, Duhok ve Erbil valileriyle kararlaştırdık. Maalesef yine Irak tarafından kaynaklanan bir sıkıntı sebebiyle Iraklılar bu kapının açılmasını pek fazla sıcak bakmadılar. Çünkü bizim kontrolümüzde olmayan bir yer diye karşı çıktılar. Bu anlamada biz bir an önce Gülyazı kapısının bölge halkının hizmetine açılması, bu tür olayların sona ermesini bekliyoruz ve istiyoruz. Devletin üstüne düşen her türlü görevi ve her türlü kolaylığı biz gösteriyoruz. Fakat buna rağmen halkın huzurunu, rahatını bozmak isteyenler bu tür olaylara sebebiyet veriyorlar. İnşallah bu bölgenin kaçakçılıkla ilgili problemini, oraya yapılacak kapı ile birlikte çözülür ve bölge halkı ve güvenlik güçlerimiz huzur bulur."