Uludere olayı

Uludere olayı
Uludere olayı
ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta, Uludere olayının 43'ncü haftası dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. Valilik önünde düzenlenen açıklamaya, olayda...

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta, Uludere olayının 43'ncü haftası dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. 

Valilik önünde düzenlenen açıklamaya, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ile HDP Şırnak Milletvekillileri Ferhat Encü, Aycan İrmez, İHD Şırnak Şube Başkanlığı yöneticileri ve Şırnak Barosuna üye bir grup avukat katıldı.

Burada aileler adına konuşan Veli Encü, her ayın 28'inde Şırnak Valiliği önünde adalet için basın açıklaması düzenlediklerini söyledi. 

Milletvekili Encü de, Uludere olayında sorumluluğu bulunanlar hakkında hiçbir işlem yapılmadığını savunarak, davayı bireysel başvuru hakkı çerçevesinde Anayasa Mahkemesine götürdüklerini belirtti.

Adaletin lehlerine verilmesi ve faillerin yargılanmasıyla sağlanacağını ifade eden Encü, şöyle konuştu:

"Eğer bu ülkede, bu topraklar üzerinde barışsın, demokrasinin, adaletin, eşitliğin, özgürlüğün olduğu  iddia ediyorlarsa, eğer gerçekten bir daha bu topraklarda böyle acılar bir daha yaşanmayacaksa, ancak bizim lehimize karar verilip, faillerin ortaya çıkarıp, yargılanmasını sağlamalılar. Mücadelemiz devam edecektir."

Açıklamanın ardından grup dağıldı.