Uludereli Dicle'nin TEOG başarısı

Uludereli Dicle'nin TEOG başarısı
Uludereli Dicle'nin TEOG başarısı
- Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi 14 yaşındaki Dicle Altürk, TEOG sınavında 120 sorudan 119'una doğru cevap vererek, başarısıyla örnek oldu - MEB tarafından geliştirilen proje kapsamında ilçede açılan TEOG kursuna katılan Alltürk, "Dershaneye gidemediğim için okulda açılan kursta öğretmenlerimiz bana çok yardımcı oldu. Çalışmam için bana olanak sundular"

ŞIRNAK (AA) - Uludere'de Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi 14 yaşındaki Dicle Altürk, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavında 120 sorudan 119'una doğru cevap vererek, büyük başarı sağladı.

Babası şoför, annesi ev hanımı olan Altürk, Milli Eğitim Bakanlığınca ( MEB ) geliştirilen proje kapsamında açılan TEOG kursunda aldığı eğitim desteğiyle hedefine ulaşarak ilçenin gururu oldu. Altürk'ün yanlış yaptığı Türkçe sorusunun dava konusu olduğu bildirildi.

- "Öğretmenlerimiz bana çok yardımcı oldu"

Altürk, yaptığı açıklamada, başarısında öğretmenlerinin ve okulda açılan TEOG kursunun büyük payı olduğunu söyledi.

Kurs sonrası bol bol test çözdüğünü ve tekrar yaptığını anlatan Altürk, "Dershaneye gidemediğim için okulda açılan kursta öğretmenlerimiz bana çok yardımcı oldu. Çalışmam için bana olanak sundular. Günde 4 saat çalışıyordum" şeklinde konuştu.

Altürk, sınav günleri yaklaştıkça daha çok çalıştığına dikkati çekerek, inandığı için başardığını vurguladı.

- "TEOG kursunun meyvelerini aldık"

İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Erek de, MEB'in projesi kapsamında ilçedeki 24 okuldan görevlendirdikleri 100 öğretmenle TEOG kursu açtıklarını belirtti.

"TEOG kursunun meyvelerini aldık" diyen Erek, ilçede gerçekleştirilen çeşitli projelerde birçok öğrencinin de derece aldığını, Uludere'nin artık olumsuz haberlerle değil, başarılarıyla adından söz ettirmesini istediklerini kaydetti.

"Madalyonun öteki yüzünde Şırnak halkının güzelliği, misafirperverliği ve başarısı vardır" ifadesini kullanan Erek, Altürk'ün başarısının da kendilerini mutlu ettiğini anlattı.

Erek, "Öğretmenler artık gönül rahatlığıyla, endişe etmeden ilimizde ve ilçemizde görev yapabilir. Ayrıca tavsiye üzerine görev yapmak için ilimizi tercih eden öğretmen arkadaşlarımız da var" diye konuştu.

Altürk'ün Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Süheyla Baytap ise ilçede keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce öğrencinin bulunduğunu dile getirdi.

Öğrencilerinin başarısının mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Baytap, Altürk'ün çabası ve gayreti ile bu başarıyı elde ettiğini vurguladı.

Bu arada ilçe esnafı Ramazan Işık, başarısı nedeniyle okulda ziyaret ettiği Altürk'ü altınla ödüllendirdi.