Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Şırnak'taki sivil toplum kuruluşları, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın tecavüz edildikten sonra yakılarak öldürülmesini tepkiyle karşıladı

ŞIRNAK (AA) - Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın tecavüz edildikten sonra yakılarak öldürülmesi, Şırnak'taki sivil toplum kuruluşlarınca tepkiyle karşılandı.

Şırnak Nuh Eğitim Der Başkanı Nurettin Tatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cinayetin toplum içinde büyük bir infiale yol açtığını ancak Özgecan üzerinden siyaset yapıldığını ve bunu şaşkınlıkla izlediklerini söyledi.

Olayın ardından gündeme gelen idam tartışmalarının çözüm olarak görmediklerini ifade eden Tatar, "Topluma özellikle yeni nesile Allah korkusunu aşılamak gerekiyor. Elbette ki bu tür vahşeti yapanların en ağır şeklinde cezalandırması taraftarıyız. Böyle bu suçu kimse işlemesin" dedi.

Şırnak İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Başkanı Eyyüp Böçgün de, toplumdaki ahlaki çöküntüye dikkat çekerek, kadına şiddet, tecavüz olayların son yıllarda büyük bir artış göstermesinin düşündürücü olduğunu belirtti.

Cinayetlerin işlenmesinde kitle iletişim araçlarının büyük bir payı olduğunu savunan Böçkün, "Televizyon, internet kullanımında yaş oranının oldukça küçüldüğünü ve gösterilen dizilerdeki ahlaki boyutu malumdur. Dizilerdeki kin nefretler ne yazık ki kişileri etkilemekte ve bu tür vahim olaylar meydana gelebilmektedir" diye konuştu.

Şırnak Aile Destek Merkezi Müdürü Hüsniye Yüksel Sanır ise, son zamanlarda kadına yapılan şiddeti kınadıklarını bu ahlaki çöküntünün ancak aile arasındaki eğitimlerle çözüme kavuşabileceğini dile getirdi.

Sanır, şunları kaydetti:

"Bu tür ahlaki çöküntüleri ve travmaların önüne geçilmesi lazımdır. Devletin acil bir paket hazırlayarak bu konuya ciddi şekilde eğilmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü sigara, alkol ve uyuşturucu içme yaşı çok küçük yaşlara inmiş durumdadır. Bu minvalde gerek bizlerin gerekse Aile Politikalar Bakanlığı nezdinde ciddi atılımların yapılması gerektiğine inanıyoruz."