"Yedi Güzel Adam"dan Özdenören Şırnak'ta

"Yedi Güzel Adam"dan Özdenören Şırnak'ta
"Yedi Güzel Adam"dan Özdenören Şırnak'ta
-İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün düzenlediği "Günümüz dünyasında Müslümanca düşünmenin imkanı" konulu konferansta konuşan Özdenören: "Tanzimat Fermanıyla başlayan mantık değişimi, İslami düzlemde, İslami olmayan bir başka düzleme kendi zihnimizi farkında olmadan aktarmış olduk. Bu aktarma da bize 1. Meşrutiyetin ilanına mal olmuştur"

ŞIRNAK (AA) - Yazar Rasim Özdenören, Tanzimat Fermanıyla başlayan mantık değişiminin İslami düzlemde, İslami olmayan bir başka düzleme zihnin aktarıldığını, bununda 1. Meşrutiyetin ilanına mal olduğunu söyledi.

Yakın Türk edebiyatında "Yedi Güzel Adam" olarak bilinen yazarlardan Özdenören, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün davetiyle geldiği Şırnak'ta "Günümüz dünyasında Müslümanca düşünmenin imkanı" konulu konferansta konuştu.

Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Toplantı Salonundaki konferansa ilgi yoğun olunca, çok sayıda katılımcı Özdenören'i ayakta dinlemek zorunda kaldı.

Konuşmasının başında 1973-74 yıllarında Şırnak'ta yedek subay olarak askerlik görevini yaptığını hatırlatan Özdenören, o tarihten bugüne Şırnak'ın çok değiştiğini belirtti.

Türkiye 'de Müslümanca düşünmenin imkanının 1839 yılındaki Tanzimat Fermanının ilanıyla kaybedildiğini savunan  Özdenören, "Tanzimat Fermanı, Besmeleyle başlar. Fakat muhteviyatı padişahın da bilmeksizin imza attığı bu fermanda bir nevi İslam karşıtı bir zihniyete yer verilir" dedi.

Özdenören, İslam'daki örtünme emrinin mantığının yanlış anlaşılmasında Tanzimat Fermanının rolü olduğunu ifade ederek, aynı zamanda bunun Osmanlı Devletinden günümüze, bütün siyasi hayatın değişmesini sağlayan bir mantık değişimine neden olduğunu vurguladı.

- "Meşrutiyet, bizim kendi iç dinamiklerimizle kabul edilmiş veya kabul ettiğimiz siyasi değişimi ifade etmiyor"

Tanzimat Fermanıyla başlayan mantık değişiminin 1. Meşrutiyetin ilanına mal olduğunu aktaran Özdenören, şunları kaydetti:

"Tanizimat Fermanıyla başlayan mantık değişimi, İslami düzlemde, İslami olmayan bir başka düzleme kendi zihnimizi farkında olmadan aktarmış olduk. Bu aktarma da bize 1. Meşrutiyetin ilanına mal olmuştur. Çünkü meşrutiyet, bizim kendi iç dinamiklerimizle kabul edilmiş veya kabul ettiğimiz siyasi değişimi ifade etmiyor. Dayatılmış bir gerçekliği ifade ediyor. Sultan Abduhamit Han bunun çok iyi farkında olduğu için meşrutiyeti uzunca bir süre ertelemeyi başardı. Ama 30 sene sonra kendisine dayatıldığı için 2. Meşrutiyeti ilan etmek zorunda kaldı. Yerine ittihatçılar geçti ve onların geçmesiyle Osmanlı Devleti himaye ettiği bazı etnik unsurları elinden kaçırdı. Sonraki 9 yılın ardından maalesef Osmanlı devleti nihayete erdirildi. Bununda sebebi. Kendi özgün değerleri ve özgün kavramlarını kullanmaktan vazgeçmesiyle oldu."

Özdenören, Jön Türkler'in batı hayranlığı ve kendini inkar etmeye dayalı zihniyeti Avrupa 'dan Türkiye'ye getirmesiyle İslam toplumunda kavramların kaybedildiğine işaret etti.  

Konferans sonunda dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan Özdenören, daha sonra hayranlarının kitaplarını imzaladı.