1 Aralık Dünya AIDS Günü

1 Aralık Dünya AIDS Günü
1 Aralık Dünya AIDS Günü
SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Dr. Levent Sağlam, HIV/AIDS enfeksiyonunun tüm dünyayı tehdit eden evrensel bir hastalık olduğunu...

SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Dr. Levent Sağlam, HIV/AIDS enfeksiyonunun tüm dünyayı tehdit eden evrensel bir hastalık olduğunu belirtti.

Sağlam, 1 Aralık Dünya  AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, AIDS'in tüm dünyada dil, din, ırk, cins, ülke ayrımı yapmadan hızla yayılmaya devam ettiğini belirtti. 

HIV enfeksiyonunun tüm yaş gruplarında görülebildiğini, hastalıkla mücadelede en etkili yolun ise korunma olduğunu belirten Sağlam, tek eşliliğin yanı sıra, riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımının bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yolu olduğunu vurguladı.

Sağlam, önlenebilir bir hastalık olan AIDS'ten korunma önlemlerinin tedaviden çok daha etkili ve ucuz olduğunu ifade ederek, ayrıca damar içi madde kullanımı alışkanlığının önlenmesi, tedavi edilmesi ve ortak enjektör kullanımı risklerinin anlatılmasının HIV bulaşma riskini azalttığını belirtti.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  AIDS

  ,

  YAŞ

  ,

  HIV

  ,

  Ucuz

  ,

  ülke

  ,

  ırk

  ,

  Karşı

  ,

  Aralık

  ,

  Evrensel