10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
- Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünsal ve ABB Şube Başkanı Çağlayan, mesaj yayımladı

SİVAS (AA) - Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal ve  Anadolu Basın Birliği (ABB) Sivas Şube Başkanı Kemal Çağlayan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ünsal, mesajında, gazetecilerin zor şartlar altında görev yaptığını belirtti. 

Gazeteciliğin fedakarlık isteyen, zahmetli bir görev olduğunu aktaran Ünsal, doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygının basın mensupları için yol gösterici değerler olması gerektiğini vurguladı.

Ünsal, şunları kaydetti:

"Basın mensupları, görevlerini yaparken hukukun evrensel standartlarından sapmamalı, kişilerin temel hak ve hürriyetlerine saygılı olmalı ve meslek etiğini her şeyin üzerinde tutmalıdır. Doğru haberi zamanında verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın mensupları için yol gösterici değerler olmalıdır. İlimizde kamuoyunun aydınlatılması, vatandaşlarımızla kamu kurumları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve kamu hizmetlerinde etkinliğin sağlanması konularında önemli katkıları bulunan basın çalışanlarının bu anlamlı gününü kutluyor, sağlık mutluluk ve başarılar diliyorum."

- Çağlayan'ın mesajı

ABB Şube Başkanı Kemal Çağlayan da mesajında, basının halkla yönetim arasında bir köprü vazifesi gördüğünü, bundan dolayı 10 Ocak'ın basın çalışanları için önemli bir gün olduğunu belirtti.

Basın kuruluşlarının ülkemizde siyasi , ekonomik ve kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesinde çok önemli misyonlar üstlendiğini aktaran Çağlayan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Basın kuruluşlarında görev yapan gazeteciler, toplumun çıkarlarını göz önünde bulundurarak halkın doğru haber alma özgürlüğü yolunda hizmet etmek gibi büyük bir görevi üstlenmiş durumdadır. İlimizde görev yapan gazetecilerimizin bu görevi başarıyla sürdüklerine olan inancım tamdır. Tarafsız ve ilkeli yayınlarıyla vatandaşlarımızın gözü kulağı olmaya özen gösteren çalışan gazetecilerimizin ekonomik sorunların yaşanmadığı daha hür bir ortamda hizmet etmelerini diliyor, basınımızın değerli çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum."