14 Kasım Dünya Diyabet Günü

- Sivas Halk Sağlığı Müdürü Sağlam: "Diyabetin halen yaklaşık 7 milyon vatandaşımızı etkilediği düşünülmektedir"

SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Levent Sağlam, diyabetin Türkiye 'de yaklaşık 7 milyon kişiyi etkilediğini bildirdi.

Sağlam, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, diyabet ya da halk arasında bilinen adıyla "şeker" hastalığının yaşam boyu sürdüğünü belirtti.

Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun 2013 yılı verilerine göre, dünyada 382 milyon kişinin diyabetli olduğuna, bu sayının 2035 yılında 592 milyona ulaşacağının tahmin edildiğine dikkati çeken Sağlam, "Ayrıca diyabetli bireylerin yüzde 46'sının hastalığının farkında olmadığı, 316 milyon kişinin ise diyabet için yüksek risk altında olduğu belirtilmektedir" ifadesini kullandı.

Sağlam, Türkiye'de 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 20 yaş üzeri bireylerde diyabet sıklığının yüzde 12'ye ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Diyabetin halen yaklaşık 7 milyon vatandaşımızı etkilediği düşünülmektedir. Özellikle artan obezite, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzının ilerleyen dönemlerde bu sayıyı daha da arttıracağı tahmin edilmektedir. Diyabetli kişilerde sıklıkla, aşırı susama ve su içme, sık sık idrara çıkma, kilo kaybı, aşırı iştah ve çok yeme, bulanık görme, halsizlik, cilt enfeksiyonları, iyileşmeyen yaralar, iri bebek doğumu yapılması gibi belirtiler görülebilir. Ailede diyabet öyküsü olması, şişmanlık, hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme, tansiyon yüksekliği, aşırı stres, kan yağlarının yüksekliği, diyabetin oluşmasında önemli etkenlerdir."

Diyabet konusunda toplumsal farkındalığın arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla her yıl 14 Kasım'ın Dünya Diyabet Günü olarak kutlandığını anımsatan Sağlam, vatandaşları, 16 Kasım Pazar günü saat 12.00'de Kongre Müzesi önünde düzenlenecek "sağlıklı yaşam" yürüyüşüne davet etti.