18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Sivas, Nevşehir, Kırşehir, Elazığ ve Niğde'de tören düzenlendi

SİVAS (AA) - Sivas, Nevşehir, Kırşehir, Elazığ ve Niğde'de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Sivas'ta Garnizon Şehitliği'ndeki törende, Vali Alim Barut, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır,  Belediye Başkanı Sami Aydın, Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, Muharip Gaziler Derneği Sivas Şubesi Başkanı Fuat Ahıskalı, Şehitler Anıtı'na çelenk bıraktı. 

Vali Barut, törende, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılını kutlamanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Türk milletinin Çanakkale'de bütün olumsuzluklara rağmen kahramanca mücadele ettiğini dile getiren Barut, "Çanakkale Zaferi, dünyaya akıllardan silinmeyecek şekilde kazınmıştır" dedi.

Şehitleri minnet ve şükranla andıklarını ifade eden Barut, milletin bu toprakları ebediyete kadar müdafaa etmeyi sürdüreceğini belirtti.

İl Müftüsü Şükrü Balkan'ın duasının ardından Garnizon Şehitliği ve Polis Şehitliği'ndeki mezarlara karanfil bırakıldı, Şehitler Müzesi gezildi. 

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'ndeki "Çanakkale Şehitleri" konulu fotoğraf sergisinin açılışının ardından burada anma programı düzenlendi.

- Nevşehir

 Nevşehir'de Vali Mehmet Ceylan, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya, Belediye Başkan Vekili Atilla Seçen'in katıldığı Şehitlik Parkı'ndaki törende Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. 

Program Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde devam etti. Nevşehir 2000 Evler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan etkinlikte şiirler okundu, oratoryo ve tiyatro gösterileri sunuldu.

Programda ayrıca öğrenciler tarafından, "Çanakkale Zaferi Resim ve Fotoğraf" sergisi açıldı.

- Kırşehir

Kırşehir'de Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliğinde düzenlenen tören, Anıta çelenklerin sunulması, saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Vali Necati Şentürk, Şehitlik özel defterine yazdığı duygularını, katılımcılarla paylaştı.

Tarihin hafızasına sığmayan kahramanlıkları ancak destanların anlatabileceğini vurgulayan Şentürk, "Tarihin en büyük destanını yazan sizleri kalem yazmaktan aciz, kelam ifadeden acizdir. Bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşamamızın asli unsurlarından biri sizlersiniz" dedi.

Törende, şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı.

- Elazığ

Elazığ'da, İcadiye Şehitliği'ndeki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Saygı atışının ardından, Elazığ Müftüsü Peyami Güngör dua etti.

Vali Murat Zorluoğlu, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar ve Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Şehitlik defterini imzaladı.

- Niğde

Niğde'de Şehitlik'teki törende Vali Necmeddin Kılıç, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Ufuk Nayır, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, anıta çelenk sundu.

Yarbay Süreyya Güler, konuşmasında, kahraman şehitleri saygı ve minnetle anmak için toplandıklarını söyledi.

Güler, Türk ulusunun tarihin her devrinde vatanı için canını feda etmeye hazır evlatlar yetiştirdiğini ve asırlar boyu yurdu düşman elinden uzak tutmayı başardığını vurguladı.

Konuşmanın ardından Vali Kılıç, Şehitlik defterini imzaladı.

Tören, Kur'an-ı Kerim okunması ve şehit mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.