18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Sivas'ın Hafik, Gürün, Doğanşar ve Suşehri ilçelerinde program düzenlendi

SİVAS (AA) - Sivas'ın Hafik, Gürün, Doğanşar ve Suşehri ilçelerinde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla programlar düzenlendi.

Hafik ilçesinde, Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenlerince hazırlanan program lise öğrencisi Bilal Aktaş tarafından Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Okul müdürü Fehmi Doğan, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, "Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşında askerlerimizin dünyayı hayrete düşüren kahramanlık destanıdır" dedi.

"Çanakkale'den Havadis Var" adlı tiyatro gösterisiyle son bulan programa, Hafik Kaymakamı Abdullah Özadalı, Jandarma Komutanı Üsteğmen Adem Akgümüş, Hafik Belediye Başkanı Mitat İlhan, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

- Gürün

Gürün ilçesinde Seyfi Saltoğlu Parkı Şehitler Anıtı'nda düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Asef Çoban Kültür Merkezi'de devam eden ve Türk Telekom Çok Programlı Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda konuşan lisenin müdür yardımcısı Burhanettin Toprak, Çanakkale Zaferi'nin önemine vurgu yaptı. 

Şiir ve müzik dinletisiyle devam eden tören, ana sınıfı öğrencilerinin gösterisiyle sona erdi.

Törene, Gürün Kaymakamı Fatih Özdemir,  İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Murat Gül, Belediye Başkanı Nami Çiftçi, kurum amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit ve gazi yakınlarını katıldı. 

 

- Doğanşar 

Doğanşar ilçesinde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Doğanşar İlçe Müftülüğünce, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla mevlit okutuldu.

Yeni Camide gerçekleşen programda, şehitler için Kuran'ı Kerim okunarak dua edildi.

 

- Suşehri

AK  Parti Suşehri Kadın Kolları Başkanlığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla program düzenledi.

AK Parti Sivas Kadın Kolları Başkanı Neslihan Dereli, Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen programda, "Çanakkale Zaferi, sadece büyük ve aziz bir hatıra değil, geleceğe yürürken ilham aldığımız büyük bir kaynaktır. Bu kaynak bizim millet olma şuurumuzu besleyen en önemli unsurdur" ifadesini kullandı.

 AK Parti Suşehri Kadın Kolları Başkanı Nuran Gönel de Çanakkale Zaferi'nin önemine değindi.

Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu programda, kadınlara karanfil dağıtıldı. Ayrıca şehitler adına dikilmek üzere çam fidanı hediye edildi.