19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Kayseri, Sivas ve Elazığ'da tören düzenlendi

KAYSERİ/SİVAS/ELAZIĞ (AA) - 19 Mayıs  Atatürk 'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Kayseri, Sivas ve Elazığ'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Kayseri'de, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Atatürk Spor Kompleksi dış sahada devam eden kutlamalar, müzik dinletisiyle başladı. Daha sonra 2015 yılında ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren Kayserili sporcu ve antrenörler, ödüllendirildi.

Programda, bazı öğrencilere, masa tenisi masası ve bisiklet hediye edildi.

Kutlamalara, Vali Orhan Düzgün, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

 - Sivas

Kutlamalar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen gençlik yürüyüşüyle başladı. Daha sonra Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören sona erdi.

Müze bahçesinde devam eden etkinliklerde çeşitli okullardaki öğrenciler spor ve halk oyunları gösterisi sundu.

Daha sonra CHP Sivas İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Sivas Şubesi üyleri Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Burada grup adına açıklama yapan CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Orhan Yeniköy, 19 Mayıs'ın kurtuluşun, milli mücadelenin başladığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı gün olduğunu söyledi.

19 Mayıs'ın yarınları aydınlatan çağdaş, uygar bir yaşama yönlendiren, tam bağımsızlığın öncüsü Mustafa Kemal Atatürk 'ün doğum günü olduğunu dile getiren Yeniköy, "Cumhuriyete, bağımsızlığa, Atatürk'e halkımız sahip çıkacaktır. Mustafa Kemal Atatürk, gençliğe hitabesinde bugünleri görmüş, ülkemizi gençlere emanet etmiştir" diye konuştu.

- Elazığ

Elazığ Öğretmenevi önünde düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sedat Acar, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Acar, hafta boyunca sportif faaliyetler, yarışmalar, sergi ve konser gibi çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceğini aktardı.

Kutlamalara, 15 Mayıs'ta başladıklarını dile getiren Acar, "19 Mayıs tarihi bizim için çok anlamlı. Kurtuluş Savaşı'nın bir nevi başlangıcı olan bu tarih bayram olarak Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlere armağan edilmiştir" dedi.

Konuşmanın ardından tören sona erdi.