23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
- Sivas Valisi Barut, kutlama mesajı yayımladı

SİVAS (AA) - Sivas Valisi Alim Barut, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Barut, mesajında, 23 Nisan 1920'nin Türk Milletinin istiklalini eline aldığı ve vatanına sahip çıktığı bir tarih olduğunu belirterek, " Mustafa Kemal Atatürk 'ün de dediği gibi 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' parolasıyla yürütülen bağımsızlık mücadelesi Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması, vatanın kurtarılması ve Cumhuriyetin ilanıyla hedefine ulaşmıştır" ifadesini kullandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olduğunu belirten Barut, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk meclis başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli iradenin hayat bulduğu bugünü bir bayram olarak geleceğin teminatı olan çocuklara armağan ederken, çocuklara verdiği değeri ve Türk milletinin geleceğinin çocukların omuzlarında yükseleceğine işaret etmiştir. Ne mutlu ki sizlere  cumhuriyetin geleceğini siz çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza güvenen ve milli egemenliğin ilan edildiği günü sizlere bayram ilan eden bir milletin çocuklarısınız. Sizler bizim aydınlık yarınlarımızın güvencesi ve egemenliğimizin teminatısınız. Şehit kanlarıyla sulanan bu cennet vatanın gelecek sahipleri sizlersiniz. Bundan sonra görev ve sorumluluk sizlerindir. En önemli göreviniz, milli ve manevi değerlerimizi, inancımızı, milli birlik ve beraberliğimizi korumak, savunmak, yaşamak ve yaşatmaktır."

Barut, 21. yüzyılda her alanda başarılı bir ülke olarak toplumlar arasında söz sahibi olabilmek, büyük ve güçlü Türkiye idealini gerçekleştirmek için geleceğin güvencesi olan çocuklardan, hayatın güçlüklerine karşı donanımlı, kararlı, dürüst, çalışkan ve başarılı bireyler olmalarını istedi.

Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı'ndaki bütün kahramanlar ile vatan için canını feda eden şehitleri minnetle andığını belirten Barut, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.