24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
- Sivas'ta tören düzenlendi

SİVAS (AA) - Sivas'ta, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Etkinlikler kapsamında İl Mili Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar ve bir grup öğretmen, Sivas Valisi Alim Barut'u makamında ziyaret etti. 

Daha sonra, Atatürk Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.

Barut, burada yaptığı konuşmada, öğretmenliğin kutsal ve saygın bir meslek olduğunu söyledi. 

Geleceği görmek isteyenlerin eğitim camiasına, verilen eğitimin kalitesine ve öğrencilerin durumlarına bakmaları gerektiğini belirten Barut, "Geleceğimiz bugünden daha güzel olacak, çünkü büyük bir öğretmen camiasına sahibiz. İyi ve kaliteli eğitim verebilmek için çırpınan bir devlet teşkilatımız var, milletimizin geleceği tabi ki bunların elinde" dedi. 

Barut, Öğretmenler Günü'nü kutlayarak, eğitimcilere başarılar diledi. 

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ise başarılı insanlar ile yöneticilerin ve toplum liderlerinin temelinde öğretmenlerin payı ve hakkı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Öğretmen deyince sadece belirli bilgileri öğrencilerine aktaran değil, onu yöneten, yönlendiren adeta hamur gibi şekil veren insanlar aklımıza geliyor. Bu ülkenin geleceği öğretmenlerimizin elinde. En önemli yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğuna inanıyorum. Bu bakımdan öğretmenlerimizin mesleklerine verimli bir şekilde yapabilmeleri için gereken bütün adımların atılması gerektiğine inanıyorum."

İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar da eğitimden sorumlu öğretmenin erdemli toplumun oluşumunda ve bireylere toplumda yaşama sanatını kazandırmada en önemli kaynak olduğunu söyledi.  

Çınar, "Bu nedenle öğretmenlik için peygamber mesleği derler. Öğretmenlik, yüce, onurlu ve aynı zamanda da sabır gerektiren vefası bol bir meslektir" diye konuştu.

Emekli öğretmenler adına Bekir Sıtkı Şekerci'nin konuşma yaptığı programda, mesleğe yeni başlayan öğretmenler de yemin etti.

Vali Barut, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır ve Belediye Başkanı Sami Aydın, yıl içerisinde emekli olan öğretmenlere plaket verdi. 

Törende, Hacı Mehmet Sabancı Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan koro konser verdi.