24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
SİVAS (AA) - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal, Anadolu Basın Birliği...

SİVAS (AA) - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal,  Anadolu Basın Birliği Sivas Şube Başkanı Kemal Çağlayan ve Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

CÜ Rektörü Kocacık, mesajında, "Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda ve koşulda, sorumluluk duygusu içinde, toplumun haber alma özgürlüğü adına ilkeli bir biçimde görevlerini yerine getiren basın-yayın kuruluşlarında görev yapan tüm çalışanların 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

 Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünsal da her bireyin bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün sadece demokrasiyle idare edilen ülkelerde olduğuna dikkati çekti.

Sansürün kaldırılmasının 107. yılında zor şartlar altında görev yapan tüm meslektaşlarına haber çalışmalarında başarılar diileyen Ünsal, "2. Meşrutiyetin 1908'de ilan edilmesinden sonra 25 Temmuz tarihli gazeteler sansürsüz olarak çıkmaya başlamıştır. 24 Temmuz'da gazeteciler günü ve bayramı olarak kabul edilmiştir. Tüm meslektaşlarımın gazeteciler günü ve bayramını kutluyor, Cenab-ı Allah'tan kazasız belasız başarılı çalışmalar niyaz ediyorum" açıklamasında bulundu.

Anadolu Basın Birliği Sivas Şube Başkanı Çağlayan ise  Türkiye 'de demokrasinin yerleşmesi ve kalıcı olması için yerel basına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Basının demokrasi açısından vazgeçilmez bir unsur olduğunu vurgulayan Çağlayan, şunları kaydetti:

"Yerel medya, Kurtuluş Savaşımızdaki azim ve gayretle ülkemizin bölünmemesi, demokrasiye, laikliğe ve Cumhuriyet'e olan bağlılık görevini ilk günkü gibi yerine getirmeye gayret göstermektedir. Yarın  24 Temmuz, yani basında sansürün kaldırılışının 107'nci yıl dönümü. Bu özel mesleğin bekçileri olan, gecesini gündüzüne katarak tüm zorluklara göğüs geren ve kamuoyunun aydınlatılmasında önemli görev üstlenen gazeteci arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutlar, sansürsüz günler dileğiyle saygılar sunarım." 

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Köksal da basının bir ülke için çok önemli olduğunu ifade ederek, tüm basın mensuplarının gününü kutladı

Görevini toplumsal değerle saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla yerine getiren özgür basının demokrasinin en etkili güçlerinden biri olduğunu vurgulayan Köksal, "Yazılı, görsel ve işitsel yayın yapan basın kuruluşlarına, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan personellerine çalışmalarında başarılar dilerim" ifadesini kullandı.