29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

- Sivas Belediye Başkanı Aydın, mesaj yayımladı

SİVAS (AA) - Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Aydın, mesajında, "91 yıl önceki coşkuyu aynen yaşıyoruz. 90 yılda gelinen mesafenin ve kazanımların farkında olmamız gerekir. 91 yıl önce Sivas'ta temelini attığımız genç Cumhuriyetimizin bugün 91. yılını kutluyoruz. Bize bugünü ve bu rejimi armağan eden atalarımıza ne kadar minnet duysak, dua etsek azdır. Bunun kıymetini, içinde bulunduğumuz Orta Doğu coğrafyasına bakarsak daha iyi anlarız" ifadesini kullandı.

Cumhuriyet için ortak değerler etrafında her zamankinden daha güçlü kenetlenmek gerektiğini vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

"Bugün, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltecek, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olarak haykıracak, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakacağız. Bu son derece anlamlı duruşumuzla, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına bir kez daha en güzel cevabı vermiş olacağız. Bu duygu birliğimizi, geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de hep koruyacağız çünkü biz, farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, bizi birbirimize sarsılmaz bağlarla bağlayan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçılarıyız. Dahası, en zor şartlara ve imkansızlıklara rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığından asla taviz vermeyen, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü İstiklal mücadelesini zaferle neticelendiren bir milletiz. Bu eşsiz zafer üzerinde yükselen cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır. Devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye 'yi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlıyız. Bu hedefi ve kararlığı gelecek kuşaklara anlatacak, aktaracak ve çok çalışarak bunu başaracağız."

Aydın, "Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum" açıklamasında bulundu.