29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

- Sivas Valisi Barut, mesaj yayımladı

SİVAS (AA) - Sivas Valisi Alim Barut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Barut, mesajında, Cumhuriyetin ilanının 91. yılını tüm yurtta olduğu gibi Sivas'ta da huzur, güven, gurur, coşku ve sevinç içinde kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Cumhuriyet Bayramı'nın Sivas için çok daha özel bir anlam ifade ettiğine dikkati çeken Barut, şunları kaydetti:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk , Anadolu 'nun en güvenilir ili olarak nitelediği Sivas'ı 108 gün boyunca Milli Mücadelenin yönetim merkezi haline getirmiştir. Sivas halkı da Milli Mücadeleye kucak açmış, bağımsızlık ve Cumhuriyet'e giden yola buradan çıkılmıştır. 4 Eylül Sivas Kongresi'nde alınan kararlar ile milli iradenin üzerinde hiçbir kuvvetin olamayacağı ifade edilmiştir. Şehrimizde yapılan kongre, cumhuriyetin ilanı ve kuruluşuna giden yolda belirleyici, önemli bir unsur olmuştur. Kuruluş şehrinde 91. yılı kutlamak ayrı bir sevinç ve gurur kaynağıdır."

Cumhuriyet rejimine ulaşılmasının ve bir asra yakındır yaşatılmasının kolay olmadığını vurgulayan Barut, "Büyük fedakarlıklar yapıldı, acılar çekildi, sevinçli zamanlarımız oldu, kederli zamanlarımız oldu ama hep bir ve beraber olduk, hür ve insanca yaşama vesilesi oldu. Ulu Önder Atatürk ve onun yakın çalışma arkadaşları, bu toprakları vatan yapan kahraman şehitlerimizi ve artık aramızda olamayan gazilerimizi sonsuz gönül borcu, şükranla, minnet ve rahmetle anıyorum" ifadesini kullandı.